HomeOświata„Wakacje po polsku” dla dzieci z Lidy

„Wakacje po polsku” dla dzieci z Lidy

Ponad tydzień spędziła nad Bałtykiem, w dniach 13 – 21 lipca, w miejscowości Władysławowo grupa dzieci, uczących się języka polskiego w szkółkach parafialnych Lidy, prowadzonych przez działaczy miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Zachód słońca nad Zatoką Pucką

Nad zatoką

Młodzi Polacy z Lidy przybyli do Władysławowa na zaproszenie wrocławskiego Stowarzyszenia Odra-Niemen, które co roku organizuje kolonie dla polskich dzieci i młodzieży z Białorusi, Litwy i Ukrainy pod hasłem „Wakacje po polsku”.

Polskie dzieci z Lidy

Polskie dzieci z Lidy

Program pobytu polskich dzieci ze Wschodu nad morzem w Polsce przewiduje nie tylko wypoczynek i zabawę, lecz także zwiedzanie ciekawych miejsc, poznawanie miejscowej kultury i obyczajów oraz warsztaty i zajęcia z trenerami z udziałem dzieci z Polski, dzięki czemu polskie dzieci ze Wschodu poznają nowych przyjaciół i doskonalą umiejętność posługiwania się językiem ojczystym.

Podczas warsztatów plastycznych

Podczas warsztatów plastycznych

Polskie dzieci z Lidy podczas pobytu we Władysławowie uczestniczyły w warsztatach artystycznych, dzięki którym zgłębiały swoją wiedzę na temat polskiej kultury i obyczajów, a także doskonaliły umiejętności rozumienia i rozmawiania po polsku. W ramach zapoznania z krainą, w której przebywali, organizatorzy zapewnili kolonistom z Lidy zwiedzanie Latarni Morskich w Rozewiu i Helu oraz wycieczkę staykjiem do Hela, gdzie koloniści odwiedzili fokarium i inne atrakcje turystyczne. Zwiedzając miejscowe zabytki koloniści poznawali też kulturę i historię Kaszub Północnych oraz Pomorza Gdańskiego. Uczyli się rysować kaszubskie ornamenty.

Fokarium w Helu

Fokarium w Helu

ornamenty_kaszubskie_1

Rysowanie ornamentów kaszubskich

Ornamenty kaszubskie

Ornamenty kaszubskie

Rejs statkiem

Rejs statkiem

W chwilach wolnych od zajęć i wycieczek dzieci z Lidy korzystały z kąpieli morskich, odpoczywały i bawiły się na plaży, spacerowały nad Zatoką Pucką, a wieczorami obserwowały zachód słońca i uczestniczyły w spotkaniach integracyjnych, które zamieniały się w przeglądy piosenkarskich i tanecznych talentów kolonistów z Białorusi.

Wieczór integracyjny

Wieczór integracyjny

kapiel

Pożegnanie z morzem

Pożegnanie z morzem

Kolonie dla polskich dzieci z Lidy zorganizowało nad morzem w Polsce wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen w ramach współfinansowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska ” ze środków Senatu RP projektu „Wakacje po polsku”.

Irena Biernacka z Władysławowa, zdjęcia Stowarzyszenia Odra-Niemen

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content