HomeOświataZakończyło się „Spotkanie ze sztuką” dla najmłodszych

Zakończyło się „Spotkanie ze sztuką” dla najmłodszych

Ponad 200 prac plastycznych, wykonanych w różnych technikach malarstwa i grafiki, powstało w ciągu ośmiu dni zajęć dziecięcej Letniej Szkole Artystycznej „Spotkanie ze sztuką”, którą zorganizował Związek Polaków na Białorusi.

Szkola_mlodych_artystow_prace3

Szkola_mlodych_artystow_prace6

Szkola_mlodych_artystow_prace4

Szkola_mlodych_artystow_prace2

Szkola_mlodych_artystow_prace5

23 lipca młodzi artyści prezentowali swoje dzieła na specjalnie zorganizowanej wystawie, która stała się uroczystym podsumowaniem pracy szkoły artystycznej, kierowanej przez członkini Zarządu Głównego ZPB i Rady Naczelnej organizacji Renatę Dziemiańczuk.

Szkola_mlodych_artystow_Renata_Dziemianczuk

Renata Dziemiańczuk

Do prowadzenia zajęć w Letniej Szkole Artystycznej „Spotkanie ze sztuką” jej organizatorka zaprosiła doświadczone artystki z Litwy – malarkę Lenę Khvichię i graficzkę Irmę Balakauskaite.

Szkola_mlodych_artystow_Brodowicz2

Szkola_mlodych_artystow_Brodowicz

Śpiewa Roksana Brodowicz

Do szkoły, mimo okresu wakacyjnego zapisało się aż trzydziestu młodych grodnian i mieszkańców Polski a nawet USA, przebywających na wakacjach u krewnych w Grodnie, w wieku od sześciu do czternastu lat. Podzielone na dwie grupy wiekowe dzieciaki przez cztery dni uczęszczały na zajęcia z Leną Khvichią, która uczyła ich podstaw malowania farbami, dobierania kolorów i tworzenia kompozycji oraz rysowania z natury w plenerze. Kolejne cztery dni uczniowie szkoły spędzili z Irmą Balakauskaite, która uczyła swoich podopiecznych tworzenia obrazów w technice grafiki.

Szkola_mlodych_artystow_publicznosc2

Wspólnym tematem wszystkich powstających podczas zajęć prac było Miasto. – Oczywiście było to nasze rodzinne miasto Grodno! Młodzi artyści namalowali Grodno tak, jak sobie wyobrażają go w nocy i w dzień, w dni powszednie i w święta. Malowali też Grodno takie, jakie chcieliby, aby wyglądało w przyszłości. Sądząc po bogactwu wykorzystywanych kolorów możemy się cieszyć, że mieszkamy w tak radosnym i kolorowym mieście – mówiła, otwierając wystawę prac uczniów Letniej Szkoły Artystycznej „Spotkanie ze sztuką”, Renata Dziemiańczuk.

Szkola_mlodych_artystow_publicznosc

Szkola_mlodych_artystow_publicznosc1

Kierowniczka szkoły przedstawiła przybyłym na wystawę młodym artystom oraz licznie zgromadzonym na wernisażu ich rodzicom i bliskim gości honorowych uroczystego zakończenia pracy Letniej Szkoły Artystycznej „Spotkanie ze sztuką”, wśród których byli: konsul RP w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Krzysztof Adam Zieliński z małżonką, a także przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys.

Szkola_mlodych_artystow_Zielinski

Konsul RP Krzysztof Adam Zieliński

W słowie do zgromadzonych konsul Zieliński wyraził zachwyt różnorodnością technik i poziomem zaprezentowanych na wystawie prac plastycznych. – Patrząc na niektóre z nich, wcale nie ma się wrażenia, że zostały one wykonane przez niedoświadczonych, tak młodych wiekiem autorów. Myślę, że wystawienie niektórych prac w znanych galeriach grodzieńskich nie spowodowałoby szoku i zdziwienia u zwiedzających te galerie miłośników sztuki plastycznej. Jestem przekonany, że przynajmniej kilku z absolwentów Letniej Szkoły Artystycznej „Spotkanie ze sztuką” będzie rozwijać w sobie zauważalne już dzisiaj zdolności plastyczne i za jakiś czas usłyszymy o nich jako o cenionych, niezwykle utalentowanych, a może nawet genialnych, artystach – mówił konsul Zieliński.

Szkola_mlodych_artystow

Szkola_mlodych_artystow_dyplomy3

Szkola_mlodych_artystow_dyplomy

Szkola_mlodych_artystow_dyplomy2

Szkola_mlodych_artystow_dyplomy1

Na uroczystości zakończenia szkoły nie mogła być obecna malarka Lena Khvichia. W jej i swoim własnym imieniu przemówiła więc Irma Balakauskaite. Pedagog nie mogła ukryć wzruszenia oraz łez z powodu tego, że musi się pożegnać ze swoimi podopiecznymi. – Mogę powiedzieć wam, że was kocham – wyznała Irma Balakauskaite swoim uczniom, którzy zaczęli wręczać swojej nauczycielce oraz kierowniczce szkoły Renacie Dziemiańczuk kwiaty na znak wdzięczności za wspólnie spędzone osiem niezapomnianych dni z prawdziwymi artystami i prosili o wspólne pozowanie do pamiątkowych zdjęć.

Szkola_mlodych_artystow_Irma

Przemawia Irma Balakauskaite

Szkola_mlodych_artystow_kwiaty1

Szkola_mlodych_artystow_kwiaty

W projekcie edukacyjnym Letnia Szkoła Artystyczna „Spotkanie ze sztuką” wzięły udział dzieci nie tylko mieszkający w Grodnie, lecz także przebywający w mieście na Niemnem na wakacjach u krewnych mieszkańcy Wrocławia, a nawet Waszyngtonu. – Cieszy, że w realizacji tego projektu uczestniczyli mieszkańcy tylu krajów: Polski, Białorusi, Litwy i USA. Dzięki temu Letnia Szkoła Artystyczna „Spotkanie ze sztuką” stała się projektem ponad granicami, łączącym ludzi różnych narodowości i w różnym wieku – mówił Andżelika Borys.

Szkola_mlodych_artystow_Andzelika_Borys

Andżelika Borys, przewodniczącza Rady Naczelnej ZPB

Szkola_mlodych_artystow_wspolne

Projekt Letnia Szkoła Artystyczna „Spotkanie ze sztuką” został sfinansowany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia z zajęć malarskich z Leną Khvichią:

Szkola_mlodych_artystow_Renata_Dziemianczuk_Lena

Lena Khvichia i Renata Dziemiańczuk

Szkola_mlodych_artystow4

Szkola_mlodych_artystow1

Szkola_mlodych_artystow2

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena13

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena2

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena5

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena4

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena1

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena7

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena12

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena14

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena10

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena11

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena17

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena6

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena8

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena9

Szkola_mlodych_artystow_praca_Lena16

Zdjęcia z zajęć graficznych z Irmą Balakauskaite:

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma2

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma6

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma7

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma3

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma1

Szkola_mlodych_artystow_praca_Irma8

Szkola_mlodych_artystow_prace7

Szkola_mlodych_artystow_prace8

Szkola_mlodych_artystow_prace

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content