HomeReligiaKraków gości Światowe Dni Młodzieży

Kraków gości Światowe Dni Młodzieży

Od 26 do 31 lipca spotkają się w Krakowie pielgrzymi z całego świata by wspólnie świętować pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Światowe Dni Młodzieży zakończy Msza Święta w podkrakowskich Brzegach celebrowana przez Papieża Franciszka.

Swiatowe_Dni_Mlodziezy_Krakow

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęły się od Dni w Diecezjach, które miały miejsce w całej Polsce. Pielgrzymi od 20 lipca goszczą u polskich rodzin poznając historię, tradycję i kulturę Polski. 26 lipca przejadą do Krakowa, gdzie będą uczestniczyli w spotkaniu z Ojcem Świętym.

Papież Franciszek przybędzie do Krakowa 27 lipca. Tego dnia w katedrze na Wawelu odbędzie się ceremonia powitania z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dzień później papież odprawi mszę świętą w klasztorze na Jasnej Górze w Częstochowie z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. W piątek 29 lipca uda się do Oświęcimia, gdzie pomodli się w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W sobotę, 30 lipca, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży. Wieczorem Ojciec Święty uda się do Brzegów na Campus Misericordiae, gdzie od 19.30 będzie trwało czuwanie z młodzieżą. W niedzielę, papież Franciszek odprawi Mszę Świętą Posłania na zakończenie spotkania młodych. Tego dnia, Ojciec Święty ogłosi również miejsce i rok kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

Papież Franciszek w wygłoszonym orędziu przyznał, że Światowe Dni Młodzieży to radosna okazja „aby spotkać ukochany naród polski”. Spotkanie z młodzieżą z całego świata odbędzie się „pod znakiem miłosierdzia w tym roku Jubileuszowym, oraz we wdzięcznej i oddanej pamięci Świętego Jana Pawła II, który był architektem Światowych Dni Młodzieży i przewodnikiem narodu polskiego na jego niedawnej dziejowej drodze ku wolności” – powiedział Ojciec Święty.

Światowe Dni Młodzieży, przyjazd wielu tysięcy pielgrzymów i Ojca Świętego do Polski to nie tylko niezwykle ważne wydarzenie duchowe, ale i wielkie wyzwanie dla gospodarza, nad którego przygotowaniem pracuje jednocześnie wiele instytucji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych od samego początku aktywnie angażowało się w organizację ŚDM. W związku ze ŚDM współpracowało z państwami europejskimi, a w maju MSZ uruchomiło tymczasowe punkty wizowe dla uczestników Światowych Dni Młodzieży w Santo Domingo na Dominikanie, w Manili na Filipinach i w stolicy Ekwadoru, Quito. Dzięki temu, uczestnicy ŚDM mogli ubiegać się o wizy w 40 krajach, w których Polska nie posiada własnych urzędów konsularnych. Dodatkowym ułatwieniem dla pielgrzymów starających się o wizy był system e-konsulat (https://secure.e-konsulat.gov.pl/).

Na stronie internetowej MSZ zarówno w wersji polskiej jak i anglojęzycznej znajdują się specjalne zakładki dedykowane Światowym Dniom Młodzieży. Zakładki powstały jako jeden z elementów kampanii informacyjnej przeprowadzonej przez Biuro Rzecznika Prasowego w 79 krajach na świecie. Na stronie msz.gov.pl można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące rejestracji i uczestnictwa w wydarzeniu, niezbędnych zagadnieniach konsularnych, jak również najnowsze publikacje ministerstwa związane z ŚDM. Uczestnicy mogą zapoznać się również z interaktywnymi inforgrafikami, które podpowiedzą jakie dokumenty są niezbędne aby uczestniczyć w ŚDM.

Z okazji Światowych Dni Młodzieży, Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej i Redutą Dobrego Imienia przygotowało dwie publikacje – przewodnik dla pielgrzymów i poradnik dla gospodarzy goszczących ich w swoich domach. Pierwsza – „1050 lat. Przewodnik po historii Polski 966-2016” wydany przez MSZ i IPN w półmilionowym nakładzie – stanowi kompendium wiedzy o historii Polski dla zagranicznych pielgrzymów. Publikacja dostępna jest w dziewięciu językach: angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, polskim, portugalskim, rosyjskim, ukraińskim oraz włoskim. Druga – „Ambasador Polskości”, wydana przez MSZ i Redutę Dobrego Imienia w 250 tys. egzemplarzy – jest poradnikiem promocji Polski dla gospodarzy przyjmujących pielgrzymów.

Polska jest gospodarzem ŚDM po raz drugi – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 roku w Częstochowie. Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był polski papież Święty Jan Paweł II. Oficjalnie za dzień ustanowienia spotkań młodych uznaje się 20 grudnia 1985 roku, kiedy Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe. Pierwsza międzynarodowa edycja ŚDM zorganizowana została w stolicy Argentyny, Buenos Aires.

Znadniemna.pl za msz.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content