HomeReligiaWładze Białorusi wydalają kolejnych księży z polskim paszportem

Władze Białorusi wydalają kolejnych księży z polskim paszportem

Białoruskie władze nie przedłużyły pozwolenia na prowadzenie na Białorusi działalności duszpasterskiej trzem księżom, mającym polskie obywatelstwo. Poinformował o tym na portalu Catholic.by biskup pomocniczy diecezji Mińsko-Mohylewskiej Aleksander Jaszewski.

Hulaka_Kondrusiewicz

Pełnomocnik rządu Białorusi ds. religii i narodowości Leanid Hulaka i abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski

Chodzi o proboszcza mohylewskiego kościoła św. Kazimierza i św. Jadwigi Romana Shulza OP., proboszcza parafii Archanioła Michała w Iwieńcu Lecha Bochenka oraz proboszcza parafii Przenajświętszego Serca Jezusowego w Kołodnicach (rejon miński) o. Jerzego Kotowskiego.

W oficjalnym liście, zamieszczonym na portalu Kościoła Katolickiego na Białorusi Catholic.by, biskup napisał, że podczas spotkania z rządowym Pełnomocnikiem ds. Religii i Narodowości Leanidem Hulaką, w którym uczestniczył też zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi – arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, przedstawiciele Kościoła Katolickiego nie otrzymali odpowiedzi na pytanie o powody decyzji i spotkali się z kategoryczną odmową jej ponownego rozpatrzenia.

Bezpośrednim następstwem wydanej odmowy jest konieczność opuszczenia Białorusi przez o. Romana Shulza już 20 lipca br.

Roman_Szulc

o. Roman Shulz

Biskup Jaszewski zaprasza wiernych do wzięcia udziału w mszy świętej 19 lipca br. o godz. 18.30 miejscowego czasu, która odbędzie się w mohylewskiej katedrze Najświętszej Panny Marii i Św. Stanisława. Nastąpi wtedy uroczyste pożegnanie księdza Shulza. Biskup prosi też, by jego list odczytali wszyscy księdza w diecezji podczas mszy 17 lipca br.

Lech_Bochanek

o. Lech Bochenek

„Księża ci, długo i owocnie służyli na Białorusi — budowali i remontowali kościoły, katechizowali, zajmowali się chrześcijańskim wychowaniem dzieci i młodzieży, dobroczynnością itd. Wystarczy tylko popatrzeć na kościół św. Michała Archanioła w Iwieńcu, który dzięki staraniom o. Lecha Bochenka OFM CONV z ruin powstał na nowo jako perła architektury! A ile dzieci co dzień przychodzi do zbudowanej przez niego placówki! A jakie możliwości stworzył on dla chłopców, dziewcząt i dorosłych, by mogli uprawiać sport i prowadzić zdrowy tryb życia! Nie tylko na Białorusi, ale daleko za jej granicami znane są organizowane przez niego Dni Młodzieży, „Muzyczne warsztaty” i parafiady” – napisał w swoim oświadczeniu, dotyczącym przykrej dla Kościoła Katolickiego decyzji władz Białorusi abp. Kondrusiewicz.

Jerzy_Katowski

o. Jerzy Kotowski

„Księża nie zajmują się tym, czym powinni”

Na początku 2015 roku Aleksander Łukaszenko publicznie skrytykował „niektórych księży”, gdyż jego zdaniem, zajmowali się „nie tym, czym powinni” – a więc polityką.

W 2013 r. na ponad pół roku do aresztu trafił KGB trafił Uładzimir Łazar – ksiądz z Marinej Gorki, którego oskarżono o szpiegostwo, a Łukaszenka nazwał zdrajcą. Był oskarżony o rzekome przekazanie pieniędzy osobie podejrzanej o szpiegostwo. Ostatecznie jednak został uwolniony, a sprawa została umorzona.

Ostatnie wydalenie katolickiego księdza z polskim paszportem miało miejsce w maju br. Do Polski musiał wrócić ks. Andrzej Stopyra, proboszcz z Brzozówki pod Lidą, który na terenie Białorusi prowadził pracę duszpasterską ponad 25 lat.

Redakcji Znadniemna.pl znane są fakty nacisków, wywieranych przez władze na księży i ich zwierzchników w hierarchii kościelnej tylko za to, że niektórzy księża „ośmielają się” współpracować ze Związkiem Polaków na Białorusi i innymi polskimi organizacjami przy realizacji projektów oświatowych i kulturalno-religijnych. Księżom, bez względu na to, czy mają obywatelstwo białoruskie, czy polskie, nie jest wskazana nawet działalność duszpasterska i katechetyczna w lokalnych środowiskach polskiej mniejszości na Białorusi, jeśli środowiska te mają powiązania ze Związkiem Polaków na Białorusi. Za głoszenie zasad wiary katolickiej i nawoływanie do ich przestrzegania w życiu codziennym i działalności społecznej wśród działaczy i sympatyków ZPB księżom grożą reprymendy i kary ze strony przedstawicieli kościelnej hierarchii, która otrzymuje od władz państwowych niedwuznaczne wskazówki, dotyczące konieczności ukarania przez biskupa tego, czy innego księdza, który w opinii Urzędu Pełnomocnika ds. Religii i Narodowości Republiki Białoruś, w swojej działalności duszpasterskiej wykracza poza granice, wytyczone przez świecką władzę. Argument dotyczący tego, że nie są to granice zakreślone przez naukę Kościoła Katolickiego i prawo kanoniczne, a na opiekę duszpasterską mogą liczyć nawet kryminalni skazańcy, nie mówiąc już o obywatelach, których władza świecka kwalifikuje, jako obywateli nieprawomyślnych według znanych tylko urzędnikom od ideologii państwowej kryteriów, nie jest słyszany przez tychże urzędników.

O skandalicznej decyzji białoruskich władz i jej aspekcie politycznym w kontekście stosunków polsko-białoruskich czytaj w publikacji „Łukaszenka wydala polskich księży. Ministrowi Waszczykowskiemu gratulujemy „ocieplenia” na Reporters.pl.

Znadniemna.pl na podstawie Belsat.eu /Catholic.by/ Reporters.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content