HomeKulturaPolacy z Białorusi na XXI Festiwalu Kultury Polskiej „Kresy 2016”

Polacy z Białorusi na XXI Festiwalu Kultury Polskiej „Kresy 2016”

Działająca przy Grodzieńskim Oddziale Związku Polaków na Białorusi „Kapela Grodzieńska” pod kierownictwem Olgi Korszun w dniach 1-3 lipca wystąpiła na XXI Festiwalu Kultury Polskiej „Kresy 2016” w Głogowie. Głównym organizatorem przeglądu było Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.

Glodowski_Przeglad_Kultury_Polskiej_Kresy_2016

„Kapela Grodzieńska”

Kresowy festiwal rozpoczął się od występu aktorów Polskiego Teatru z Wilna, którzy na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury wystawili komedię Aleksandra Fredry „Damy i huzary” w reżyserii Ireny Litwinowicz.

Glodowski_Przeglad_Kultury_Polskiej_Kresy_Teatr

Komedia Aleksandra Fredry „Damy i huzary”

Kolejnym akcentem przeglądu był recital Jerzego Garniewicza w Zamku Książąt w Głogowie. W trakcie recitalu gościnnie wystąpił i jego wnuk – Oskar Stabno, który zagrał na organkach.

Festiwalowe koncerty zawsze budzą wiele emocji. Zwłaszcza u tych widzów, których korzenie są właśnie na Kresach. Głównym akcentem XXI Głodowskiego Przeglądu Kultury Polskiej „Kresy 2016” był koncert galowy. Podczas gali wystąpili: Zespół „Niebo do wynajęcia” z Ukrainy, „Kapela Grodzieńska” z Białorusi, „Kapela Podwileńska” z Litwy oraz Zespół Folklorystyczny „Wrzos” z Chociemyśli.

????????????????????????????????????

„Kapela Grodzieńska” została stworzona na bazie Zespołu Rodzinnego Sachoń z Lidy z inicjatywy kierownik Działu Kultury ZPB Weroniki Szarejko

Glodowski_Przeglad_Kultury_Polskiej_Kresy_2016_5

????????????????????????????????????

Śpiewa Lidia Sachoń

Na zakończenie, prowadzący koncert Jerzy Garniewicz, wokalista Kapeli Wileńskiej i wielki przyjaciół Kresów podziękował wszystkim za przybycie i zachęcił obecnych do wspólnego odśpiewania „Marszu Polonii”.

Glodowski_Przeglad_Kultury_Polskiej_Kresy_2016_2
Koncert zgromadził sporą grupę słuchaczy. W większości byli to ludzie starsi, dla których wykonywane utwory zapewne były pretekstem do wielu wspomnień, choć nie brakowało też sporej grupy osób z pokolenia młodszego.

W niedzielę, 3 lipca, zespoły z Litwy, Białorusi i Ukrainy wystąpiły na specjalnie zorganizowanych koncertach w Szlichtyngowej, Sławie i Bytniku.

Festiwal Kultury Polskiej „Kresy” organizowany przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie to już tradycja. Pierwsze „Kresy” odbyły się w Głogowie w 1995 roku. Na organizowane wówczas spotkanie kombatantów zza wschodniej i zachodniej granicy zostały zaproszone również zespoły „Wesoły Lwów” ze Lwowa i „Grzegorzanie” z Litwy. Z czasem organizatorzy zaczęli zapraszać również zespoły teatralne.

Znadniemna.pl za muzeum.glogow.pl

Najnowsze komentarze

  • To bardzo sluszne i wartosciowe pielegnowac kulture i sztuke regionu.Dzieki takim inicjatywom mozemy sie uwrazliwic i nauczyc sie roznorodnosci w muzyce,sztuce.kapela Grodzienska jest mi b.bliska i zycze tejze dalszych wspanialych koncertow.

  • Podeaję link do nagrania występu Kapeli Grodzieńskiej w r ubiegłym w Głogowie ! https://www.youtube.com/watch?v=sg24200jPXU

Skomentuj

Skip to content