HomeKulturaNadzieja Czarednik z Rzeczycy – zdobywczyni Grand Prix Festiwalu piosenek Anny German

Nadzieja Czarednik z Rzeczycy – zdobywczyni Grand Prix Festiwalu piosenek Anny German

Nagrody dla najlepszych wykonawców utworów Anny German na Białorusi wręczono w Mińsku podczas II Festiwalu „Melodia dla Anny”.

zdobywczyni Grand Prix Festiwalu piosenek Anny German Nadzieja czarednik, fot.: zhodinonews.by

Zdobywczyni Grand Prix Festiwalu piosenek Anny German Nadzieja Czarednik, fot.: zhodinonews.by

Koncertem galowym zakończył się w niedzielę II Festiwal im. Anny German w Mińsku, zorganizowany przez ambasadę RP na Białorusi oraz polonijny duet „Wspólna Wędrówka”. Impreza jest skierowana do młodych artystów z Białorusi.

Laureatka Grand Prix przekonała do siebie jurorów wykonaniem kompozycji Krzysztofa Cwynara pt. „Nie jestem taka, jak myślisz” oraz piosenki z repertuaru Anny German „Niemożność”.

– To piosenka, która nigdy nie została nagrana na żadnej z płyt. Artystka wykonywała ją tylko na żywo podczas koncertów. Nadzieja zauroczyła nas również tym, że musiała poszukiwać tych piosenek, nie skorzystała po prostu ze znanych i lubianych – powiedziała członkini jury, dyrektor zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agata Miedzińska. W gronie jurorów był też Krzysztof Cwynar.

Jak podkreśliła Nadzieja Brońska z duetu „Wspólna Wędrówka”, German jest bardzo lubiana na obszarze byłego ZSRR.

– German dużo śpiewała na Ukrainie, w Rosji, Białorusi. Nawet w Kazachstanie jest wielu jej wielbicieli – zaznaczyła Brońska, która w 2007 roku sama zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Tańczące Eurydyki im. Anny German w Zielonej Górze.

Brońska zwróciła uwagę, że „dziś niektórzy wydają ogromne pieniądze na reklamę, a German za życia nic nie robiła, po prostu śpiewała z całego serca”. – Dlatego ludzie ją pamiętają i lubią – oceniła.

Anna German (1936-1982) nagrała kilkadziesiąt płyt. Z wykształcenia była geologiem. Jako piosenkarka debiutowała w 1960 roku we wrocławskim Kalamburze. Śpiewała w siedmiu językach. Występowała w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Francji, Portugalii, Włoszech, na Węgrzech, w Mongolii, NRD, RFN, Czechosłowacji i – szczególnie często – w ZSRR. Laury zdobywała na wielu festiwalach, m.in. w Monte Carlo, Wiesbaden, Bratysławie, San Remo, Neapolu, Cannes, Ostendzie, Sopocie, Opolu, Kołobrzegu, Zielonej Górze. W firmie fonograficznej Rosyjska Melodia jej płyty ukazały się w nakładzie 50 mln egzemplarzy.

 

a.pis. za PAP/IAR/

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content