HomeKulturaMgły Wacława Romaszki w Białymstoku

Mgły Wacława Romaszki w Białymstoku

Polne kwiaty, drzewo za mgłą, sennie płynący strumyk, gdzieś w oddali przelatujący ptak. Sielskość, cisza, spokój. Zarysów miasta nie widać nawet w oddali – Wacław Romaszko pokazał w Białymstoku swoje pejzaże.

Waclaw_Romaszko_publicznosc4

Podczas otwarcia wystawy

Waclaw_Romaszko_publicznosc6

Wernisaż wystawy grodzieńskiego malarza, należącego do Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, odbył się wczoraj, 2 czerwca, w Bibliotece Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, mieszczącej się w Pałacu Branickich.

Waclaw_Romaszko_publicznosc5

Wacław Romaszko

– Błękity, trochę różu, turkusy, jeżeli jest mgła to sporo szarości. To nie są obrazy ekspresyjne, pochłaniające obserwatora swoimi krzykliwymi kolorami. Tworzą one klimat przestrzeni, zachęcają widza, by do nich podszedł i dopiero wtedy go wciągają – opisała twórczość Romaszki Alicja Matuk, historyk sztuki.

Waclaw_Romaszko_obrazy1

Waclaw_Romaszko_obrazy

Romaszko zaprezentował w Białymstoku obrazy, które powstały w ostatnim półroczu. – Barwne kwiaty, kwitnące drzewa owocowe w sadach, leśne strumienie, poranki i zmierzchy nad łąkami. Z tych prac emanuje spokój, cisza. – Romaszko nie jest malarzem miejskim – podkreśliła Matuk.

Waclaw_Romaszko_publicznosc7

Wacław Romaszko i Weronika Szarejko

Na wernisaż wystawy Wacława Romaszki, licznie przybyli do stolicy Podlasia koledzy artysty z TPP przy ZPB, między innymi wiceprezes Towarzystwa Gennadiusz Picko i inni malarze. Obecna była też kierownik Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko.

Waclaw_Romaszko_Picko

Przemawia Gennadiusz Picko

Gennadiusz Picko, zabierając głos przed licznie zgromadzoną na wernisażu publicznością, tak oto żartobliwie scharakteryzował swojego przyjaciela: „Wacek jest jak kałasznikow – jest niezawodny i nigdy się nie zacina”. Mówiąc o walorach artystycznych warsztatu kolegi Picko podkreślił, że jego zdaniem Wacław Romaszko jest najlepszym pejzażystą w Grodnie. – Szkoda, że nie mam jeszcze na własność żadnego jego obrazu – z żalem wyznał Picko.

Waclaw_Romaszko_publicznosc2

Waclaw_Romaszko_publicznosc1

Miłośnicy malarstwa pejzażowego z Białegostoku mają okazję na własne oczy przekonać się o prawdomówności Gennadiusza Picki i innych znawców sztuki, ceniących Romaszkę za doskonały warsztat malarski, odwiedzając wystawę w Pałacu Branickich do 4 lipca.

Waclaw_Romaszko_ogolne

Wojciech Więcko z Białegostoku

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content