HomeHistoriaPrezes Oddziału ZPB w Łunnie wydał książkę o swojej małej ojczyźnie

Prezes Oddziału ZPB w Łunnie wydał książkę o swojej małej ojczyźnie

Książka w języku białoruskim pt. „Moje miasteczko Łuna-Wola” autorstwa krajoznawcy, kolekcjonera działacza społecznego i prezesa Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Łunnie – Leona Karpowicza ukazała się dzięki niezależnej inicjatywie wydawniczej „Biblioteka Grodzieńska”.

Leon_Karpowicz_ksiazka

Leon Karpowicz

Książka działacza ZPB zainaugurowała nowy cykl wydawniczy „Biblioteki Grodzieńskiej” pt. „Krajoznawcy Białorusi”.

Tomik napisany przez Leona Karpowicza liczy 274 stron, na których czytelnik może zobaczyć niepublikowane dotąd zdjęcia, dotyczące historii miasteczka Łunna. W książce autor zebrał szereg ciekawych opisów wydarzeń i legend zarówno z niedalekiej, jak i dalszej przeszłości Łunny i okolic.

Leon_Karpowicz_ksiazka1

Zostały one przez autora umiejętnie wplecione w szerszy kontekst historyczny, który pozwala czytelnikowi na porównanie przeszłości i teraźniejszości, a także oceny perspektyw rozwoju nie tylko Łunny i rejonu mostowskiego, w którym leży miasteczko, lecz także Grodzieńszczyzny, a nawet całej Białorusi.

Leon Karpowicz, poza tym, że jest prezesem Oddziału ZPB w Łunnie, znany jest w kręgach inteligencji białoruskiej i polskiej jako krajoznawca-erudyta, wnikliwy badacz przeszłości, kolekcjoner, publicysta, działacz społeczno-polityczny, ale przede wszystkim – jako patriota i uczciwy człowiek.

W imieniu czytelników i władz ZPB składamy naszemu związkowemu koledze Leonowi Karpowiczowi serdeczne gratulacje z okazji ukazania się książki jego autorstwa i życzymy dalszych sukcesów w jego różnorodnej działalności, która jest niezwykle potrzebna wszystkim mieszkańcom Białorusi, zarówno Polakom, jak i Białorusinom!

Znadniemna.pl, fot.: harodniaspring.org

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content