Zespół „Szachraj” z Miejskiego Ośrodka Kultury w podwarszawskim Legionowie wziął udział w Międzynarodowym Święcie Kultury Tradycyjnej „Brasławskie Zarnice 2016” w Brasławiu.
Święto Kultury Tradycyjnej „Brasławskie Zarnice” to odbywające się w Brasławiu, co roku od czterdziestu lat wydarzenie kulturalne, organizowane przez miejscowe władze. Od sześciu lat, kiedy na festyn zaczęli regularnie przyjeżdżać goście z Polski, festyn ma status międzynarodowego. Podobnie, jak co roku inicjatorami wyjazdu do Brasławia byli członkowie działającego w Polsce Krajowego Stowarzyszenia Brasławian, na czele z prezesem Władysławem Krawczukiem. Do małej ojczyzny swoich przodków Brasławianie z Polski przywieźli w tym roku nie tylko zespół piosenki i tańca „Szachraj» z Legionowa, lecz także przedstawicieli Starostwa Powiatu Legionowskiego.
Samorządowcy z Legionowa mieli okazję spotkać się między innymi z przedstawicielami władz rejonu brasławskiego i omówić z nimi możliwości rozwoju współpracy.
Przeżyciem dla gości z Polski i miejscowych mieszkańców był wspólny udział w niedzielnej Mszy świętej w miejscowym Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej Władczyni Jezior parafianie i goście z Polski mogli razem podziwiać przygotowany na tę okazję występ zespołu „Szachraj”, którego pełny skład liczy aż 60 dzieciaków i młodych ludzi w wieku od 6 do 16 lat, którymi kierują doświadczeni instruktorzy śpiewu i tańca: Barbara Jankowska, Krzysztof Bernard i Michał Jankowski.
W ramach Międzynarodowego Święta Kultury Tradycyjnej „Brasławskie Zarnice 2016” delegacja z Polski miała okazję zobaczyć Święto Kultury Średniowiecznej „Miecz Brasławia”, które odbyło się na miejscowej Górze Zamkowej.
Obowiązkowym punktem zwiedzania Brasławia przez gości z Polski jest także nawiedzanie miejskiego cmentarza, na którym zachowały się groby żołnierzy Legionów Polskich z 1920 roku.
Ludmiła Burlewicz i Irena Gajdamowicz z Brasławia, zdjęcia Ireny Gajdamowicz