Tradycyjna uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego i zbliżającego się Dnia Dziecka odbyła się 28 maja w Szkole Społecznej Języka Polskiego, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.
Założony w 2009 roku z inicjatywy prezes Oddziału ZPB w Mińsku Heleny Marczukiewicz ośrodek edukacyjny jest jedną z najlepszych w stolicy Białorusi szkół społecznych języka polskiego. Pięć nauczycielek pod kierownictwem dyrektor szkoły Poliny Juckiewicz prowadzi zajęcia w 21 grupach. Razem w szkole uczy się ponad 130 dzieci i blisko 120 dorosłych.
Wszyscy oni zgromadzili się w minioną sobotę, aby pożegnać rok szkolny i powitać nadchodzące wakacje.
Po modlitwie, poprzedzającej uroczystość, uczniowie szkoły wraz z nauczycielami i gośćmi uroczystości wspólnie zaśpiewali piosenkę „Oto jest dzień”, która wprawiła zgromadzonych w radosny nastrój.
Potem nauczyciele zaproponowali zgromadzonym wziąć udział w zabawie, której nauczyli się, podczas kursów dla nauczycieli w Polsce. Zabawie towarzyszyła piosenka „Witam was”, często wykonywana na szkolnych uroczystościach w Polsce.
Po zabawie odbył się uroczysty koncert przygotowany siłami uczniów szkoły przy wsparciu działaczy kultury, z których słynie Oddział ZPB w Mińsku.
Poprowadziła koncert jedna z najlepszych uczennic szkoły Paulina Nikicina. Każdy z wychodzących na scenę chciał zademonstrować, jak duże postępy zrobił w nauce języka polskiego, uczęszczając w ciągu roku na zajęcia do Szkoły Społecznej Języka Polskiego. Paweł Buryn na przykład, demonstrując piękną wymowę, zarecytował wiersze Juliana Tuwima „Warszawa” i „Wszystko dla wszystkich”. Grupa najmłodszych uczniów szkoły, którzy dopiero poznali polski alfabet, zarecytowała wiersz tego samego autora pt. „Abecadło”.
Z uwagi na to, że zajęcia w szkole odbywają się często w weekendowe poranki, kiedy nie chce się wcześnie wstawać, burzę emocji wywołało wykonanie piosenki o śpiochu – Panu Janie.
W toku uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego nie zabrakło refleksji na temat obchodzonego 26 maja w Polsce Dnia Matki. Wiersze o mamie zarecytowały ze sceny uczennice Ania Kaczanowska i Aleksandra Zachjarczenia. Ta druga, mimo tego, że ma zaledwie siedem lat, już bardzo dobrze śpiewa po polsku i nawet czyta. Aby usatysfakcjonować ojców, na których święto trzeba zaczekać do 23 czerwca, mała Aleksandra z niezwykłym urokiem zaśpiewała wesołą piosenkę o mamie i tacie.
Nie uniknęło uwadze organizatorów koncertu jeszcze jedno szkolne osiągnięcie, a mianowicie – udział zespołu szkolnego w konkursie inscenizacji wierszy, który odbył się w marcu w Grodnie. Konkursową inscenizację wiersza Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa”, młodzi aktorzy – Sławek Jermolenko i Ania Kaczanowska – zademonstrowali mińskiej publiczności.
Uczniowie szkoły w wolnym od zajęć czasie uczestniczą w różnych twórczych projektach. Jednym z nich jest zespół folkowy „Róża-Kwiatek” (biał. Ружа-Кветка). Zespół ten zaśpiewał piosenkę, od której pożyczył swoją nazwę. Kierowniczką zespołu „Róża-Kwiatek” jest Łarysa Klimienko.
Grupa uczniów, uczących się w szkole już drugi rok, zaprezentowała publiczności polskie nazwy dni tygodnia, inscenizując opowiadający o nich wiersz Jana Brzechwy.
Piosenkę pt. „Pieski Małe Dwa” zaśpiewała Diana Radziecka, a jej koledzy zaprezentowali inscenizację wiersza „Warzywa”, jednego z najbardziej ulubionych w szkole polskich poetów dla dzieci – Juliana Tuwima.
Na zakończenie koncertu zaprezentowały się szkolne zespoły muzyczne – zespół „Ptaszki śpiewające” zaśpiewał piosenkę „Chłopiec z gitarą” z repertuaru Kariny Stanek i zespołu Czerwono-Czarni, a zespół „Dżentelmeni”, którego kierownikiem jest Natalia Krywoszejewa, wprowadził publiczność w radosno-biesiadny nastrój, wykonując „Serce w plecaku” i „Przybyli ułani pod okienko”. Swój występ „Dżentelmeni” zakończyli wykonaniem przeboju z lat 70. minionego stulecia – „Orkiestry dęte” z repertuaru Haliny Kunickiej.
Polina Juckiewicz z Mińska
KD / 30 maja, 2016
Gratuluję
Kazimierz Dobrzański Wspólnota Polska Kraków
/