HomeKulturaTriumf Polaków z Mińska na II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce!

Triumf Polaków z Mińska na II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce!

Pierwsze miejsce w kategorii zespołów wokalnych zdobył w konkursie II Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce, który odbył się w dniach 14 i 15 maja w Warszawie, działający przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku chór „Polonez”.

Dyplom za I miejsce dla chóru "Polonez" z Mińska

Dyplom za zajęcie I miejsca dla chóru „Polonez” z Mińska

Polacy z Mińska odnieśli też sukces w kategorii solowego wokalnego wykonania formy muzycznej, będącej dumą Polaków na całym świecie od wielu pokoleń. W tej kategorii najwyżej oceniony został śpiew Olgi Guczek, występującej pod akompaniament zespołu „Jednym Głosem”.

Zwyciężczyni w kategorii wokalistów solo Olga Guczek z zespołem "Jednym Głosem"

Zwyciężczyni w kategorii wokalistów solo Olga Guczek z zespołem „Jednym Głosem” – występ konkursowy

Konkursowy występ chóru "Polonez"

Konkursowy występ chóru „Polonez”

Artyści z polskich środowisk na Białorusi mieli dosyć liczną reprezentację na II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce, który mimo tego, że odbyła się dopiero druga jego edycja, jest postrzegany w Polsce oraz przez Polaków za granicą, jako niezwykle prestiżowe wydarzenie kulturalne. Poza wspomnianymi artystami ze stolicy Białorusi na scenę festiwalu wchodzili także lidzianie z zespołu „Harmonia”, chór „Credo” ze Słonimia, mieszkający w Warszawie grodnianin Leonid Volodko i inni. Razem w występach konkursowych wzięło udział 18 wykonawców, występujących w kategoriach: zespół taneczny, zespół wokalny, solista i muzyka instrumentalna.

chor_Ale_Babki+

Chór „Ale Babki+” z warszawskiego Śródmieścia

Młodzi tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Drelowiacy" z Drelowa

Młodzi tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z Drelowa

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Nowomiejskiej

Zespół taneczny "Takt" z Ciechanowca

Zespół taneczny „Takt” z Ciechanowca

– Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości wzięcia udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce, to bardzo ucieszyliśmy się, gdyż jeden z najbardziej znanych na świecie polonezów, jakim jest polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego, do którego słowa ułożyła Halina Szymulska, śpiewamy od dawna. Wykonanie na festiwalu właśnie tej pieśni przyniosło nam pierwsze miejsce w konkursie wokalnym zespołów – opowiada chórzystka chóru „Polonez” Olga Jabłońska i dodaje, że podczas przyjmowania dyplomu za zwycięstwo w konkursie, usłyszała od jurorów następującą opinię o występie chóru: „Wasz śpiew zrobił ogromne wrażenie na słuchaczach, wielu z nich podczas występu miało w oczach łzy wzruszenia”.

Publicznośc podczas przeglądu konkursowego

Publicznośc podczas przeglądu konkursowego

Konkurs festiwalowy odbył się w drugim dniu II Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce 15 maja na scenie Bielańskiego Ośrodka Kultury w Warszawie.

Ogłaszanie laureatów Festiwalu

Ogłaszanie laureatów Festiwalu

W dniu, inaugurującym Festiwal, polscy artyści z Białorusi mieli natomiast okazję uczestniczyć we „flash mobie”, zatytułowanym „Pociąg do Poloneza”. Akcja rozpoczęła się na Dworcu Centralnym w Warszawie, gdzie organizatorzy festiwalu – ubrani w stroje z epoki członkowie Zespołu Tańca Historycznego „CHOREA ANTIQUA” i prowadzący „flash mob” aktor i konferansjer Wojciech Olszański „Duch Poloneza” – spotykali przybywających artystów z Mińska, którzy natychmiast włączyli się do zabawy, zachęcając przebywających na dworcu podróżnych do wspólnego śpiewu i tańca. Potem artyści zajęli miejsca w pociągu relacji Warszawa – Łódź Kaliska i wyruszyli do stacji docelowej, umilając śpiewem podróż innych pasażerów. Po przybyciu na stację Łódź Kaliska artyści zainicjowali tańczenie i śpiewanie Poloneza wspólnie z podróżującymi, przebywającymi w tym czasie na dworcu w Łodzi. Akcja „Pociąg do Poloneza” zakończyła się rozśpiewanym powrotem jej uczestników do Warszawy i powtórzeniem zabawy z Polonezem dla podróżnych na głównym dworcu stolicy Polski.

Konduktor pociągu relacji Warszawa - Łódź Kaliska zaprasza artystów i podróżnych do zajęcia miejsc w wagonie

Konduktor pociągu relacji Warszawa – Łódź Kaliska zaprasza artystów i podróżnych do zajęcia miejsc w wagonie

Artyści z Mińska udają się do zarezerwowanych dla nich miejsc w pociągu

Artyści z Mińska udają się do zarezerwowanych dla nich miejsc w pociągu

Chór "Polonez" śpiewa na dworcu Łódź Kaliska

Chór „Polonez” śpiewa na dworcu Łódź Kaliska

Taneczny "flash mob" na dworcu Łódź Kaliska

Taneczny „flash mob” na dworcu Łódź Kaliska

Po powrocie z Łodzi chór "Polonez" zaśpiewał na dworcu Warszawa Centralna

Po powrocie z Łodzi chór „Polonez” zaśpiewał na dworcu Warszawa Centralna

taneczny_flash_mob_na_Warszawa_Centralna_1

Taneczny „flash mob” na dworcu Warszawa Centralna

W jury II Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce, które wysoko oceniło poziom artystyczny śpiewaków ze stolicy Białorusi zasiadali: Zofia Czernicka, prezenterka TV, Kawaler Orderu Uśmiechu, redaktor Jadwiga Trusz oraz Miroslaw Perzyński, poeta, felietonista, animator kultury.

Podczas koncertu finałowego, który odbył się w gmachu Urzędu Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy, obok laureatów na scenę wchodzili też goście honorowi Festiwalu: Jan Pietrzak – legendarny satyryk i autor piosenek, Bogna Lewtak – Baczyńska – malarka, reżyser, kompozytorka, autorka, z Januszem Baczyńskim artystą – menadżerem (ich występowi towarzyszyli: Dagny Baczyńska-Kissas – akompaniament i członkowie Zespołu Tańca Ludowego Warszawa AWF) oraz Dagny Baczyńska – Kissas, pianistka, kompozytorka i teoretyk muzyki.

Legenda polskiego kabaretu i piosenki - Jan Pietrzak

Legenda polskiego kabaretu i piosenki – Jan Pietrzak

Jan Pietrzak gratuluje prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helenie Marczukiewicz udanego występu działającej pod jej opieką artystów

Jan Pietrzak gratuluje prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helenie Marczukiewicz udanego występu działającychj pod jej opieką artystów

Organizatorem II Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce była Fundacja „CZE-NE-KA” i działający w jej ramach Zespół Tańca Historycznego „CHOREA ANTIQUA”.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępienia.

Wśród Patronów Festiwalu znalazło się też kilka innych instytucji, między innymi – Ambasada Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak podkreślają organizatorzy II Międzynarodowego Festiwalu Poloneza w Polsce, celem organizacji takiego właśnie wydarzenia kulturalnego jest „pokazanie ponadczasowego piękna Poloneza, podziwianego do dnia dzisiejszego. Organizując Festiwal chcemy promować dawną kulturę polską, świat który mimo, że odszedł, jest elementem naszej tożsamości i dziedzictwa kulturowego”.

Z sali koncertowej Festiwal "przelał się" nazewnątrz ku zaskoczeniu i radości mieszkańców warszawskiej dzielnicy Bielany

Z sali koncertowej Festiwal „przelał się” na zewnątrz ku zaskoczeniu i uciesze mieszkańców warszawskiej dzielnicy Bielany

festiwal_wylal_sie_na_ulice_Bielan_1

POLONEZ – jeden z najstarszych polskich tańców narodowych, wraz z opartą na nim formą muzyczną, znany jest na całym świecie i do dziś rozkoszują się nim miliony. O dziwo, pomimo tak dużej popularności, nie sposób znaleźć przedsięwzięcia, które byłoby w całości poświęcone tej cudownej sztuce” – czytamy w materiałach informacyjnych Festiwalu.

Polacy z Mińska skorzystali z okazji i zrobili sobie zdjęcie z ich wybitnym kolegą - Janem Pietrzakiem

Polacy z Mińska skorzystali z okazji i zrobili sobie zdjęcie pamiątkowe z ich wybitnym kolegą – Janem Pietrzakiem

Halina Batura i Olga Jabłońska z Warszawy, zdjęcia Aleksandra Wasilenki

Najnowsze komentarze

  • Piękna sprawa ! Gratulacje !

Skomentuj

Skip to content