HomeKulturaWalery Stratowicz zaprasza na wernisaż wystawy „Notatki z podróży”

Walery Stratowicz zaprasza na wernisaż wystawy „Notatki z podróży”

Otwarcie wystawy pt. „Notatki z podróży” autorstwa członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Walerego Stratowicza odbędzie się 26 maja w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

folder_wystawy

Okładka folderu informacyjnego, towarzyszącego wystawie

Wystawa zostanie zaprezentowana zaproszonym gościom i miłośnikom malarstwa cenionego artysty o godzinie 18.00. Na prezentowany przez Walerego Stratowicza cykl obrazów złoży się czterdzieści dzieł malarskich, które artysta stworzył pod wpływem podróży po kilku krajach: Rosji, Białorusi, Polsce i Włoszech. Stąd nazwa wystawy – „Notatki z podróży”, czyli przeniesione na płótno i opowiedziane językiem malarstwa wrażenia od pobytu w malowniczych zakątkach odwiedzonych przez artystę państw.

Koncepcja podróżnicza najnowszej wystawy Walerego Stratowicza już zrobiła ogromne wrażenie na białoruskich i rosyjskich środowiskach eksperckich z branży budowy dróg. Przejawem uznania dla mistrza pędzla ze strony budowniczych drogowych było zaprezentowanie przez nich 20 kwietnia, z inicjatywy kierownika katedry materiałów drogowo-budowlanych Moskiewskiego Uniwersytetu Samochodowo-Drogowego Nikołaja Bystrowa, wystawy „Notatki z podróży” w Ambasadzie Republiki Białoruś w Moskwie z okazji przyjęcia, wydanego przez białoruskich przedstawicieli branży budowy i eksploatacji dróg dla ich rosyjskich kolegów.

Walery Stratowicz (w centrum) na otwarciu swojej wystawy w Ambasadzie Republiki Białoruś w Moskwie

Walery Stratowicz (w centrum) na otwarciu swojej wystawy w Ambasadzie Republiki Białoruś w Moskwie

Obrazy z cyklu "Notatki z podróży" na wystawie w Moskwie

Obrazy z cyklu „Notatki z podróży” na wystawie w Moskwie

Goście przyjęcia w Ambasadzie Białorusi w Moskwie podziwiają twórczośc Walerego Stratowicza

Goście przyjęcia w Ambasadzie Białorusi w Moskwie podziwiają twórczośc Walerego Stratowicza

Już za tydzień malarska wersja notatek z podróży Walerego Stratowicza po czterech krajach będzie dostępna do podziwiania przez grodnian i gości grodu nad Niemnem. Miłośników malarstwa na wystawie czekają właściwe dla twórczości artysty i uwiecznione przez niego na płótnie różnorodne uczucia i emocje. Jak zaznacza charakteryzując wystawę współpracująca z Towarzystwem Plastyków Polskich przy ZPB historyk sztuki Alicja Matuk „intensywnie przeżywane (przez artystę – red.) doznania decydowały zarówno o tematyce dzieła, jak i sposobie obrazowania. Barwne, emanujące radością i energią widoki morza, pejzaże, miasta, martwa natura…” – czytamy w folderze informacyjnym, wydanym na potrzeby wystawy „Notatki z podróży”. „Tak szerokie spektrum wielorakich wrażeń, obecnych w całości artystycznej działalności autora, podyktowane jest bez wątpienia faktem, iż nie tylko zapisuje swoje fantazje, inspiracje i namiętności, ale także – jako twórca emocjonalnie opowiada o własnych przemyśleniach” – pisze Alicja Matuk, dodając, że „Walery słusznie nazywa samego siebie „malarskim gadułą”, jego prace bowiem zawsze wikłają widza w długi dialog z ich autorem”.

Walery Stratowicz

Urodził się w 1963 roku w Łabińsku w Kraju Krasnodarskim. W 1986 roku ukończył Wydział Grafiki Artystycznej Witebskiego Instytutu Pedagogicznego, który założył wielki mistrz malarstwa i grafiki Mark Chagall.

W 1990 roku podczas pierwszej wystawy w Grodnie trzy jego prace nabyło muzeum grodzieńskie. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy twórczej dzieła malarza były wystawiane na Białorusi, w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz krajach bałtyckich. Obrazy artysty cieszą się ogromnym uznaniem i powodzeniem zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content