HomeSpołeczeństwo17 września dniem zjednoczenia we krwi

17 września dniem zjednoczenia we krwi

Komitet organizacyjny partii „Białoruska Chrześcijańska Demokracja”(BChD) nawołuje do ogłoszenia 17 września dniem żałobnym na Białorusi.

VI rozbiór Polski w 1939 roku

IV rozbiór Polski w 1939 roku

„17 września 1939 roku, w porozumieniu z Niemcami nazistowskimi, wojska bolszewickie weszły na terytorium Zachodniej Białorusi. Wschodnia i Zachodnia Białoruś zjednoczyły się w tym dniu, ale zjednoczyły się we krwi” – cytuje oświadczenie opozycyjnego ugrupowania agencja BiełaPAN.

„Powinniśmy pamiętać tę datę przede wszystkim jako datę smutną, jako datę rozciągnięcia zbrodniczej ideologii komunistycznej na całe terytorium naszego kraju, skutkiem czego był ból i rozpacz całego narodu białoruskiego” – dodają Chrześcijańscy Demokraci.

Pamiętną datę politycy uczcili spotkaniem w uroczysku Kuropaty. Posprzątali śmiecina terytorium memoriału i ustanowili ponad 20 krzyży w miejsce tych, które uległy zniszczeniu.

Jeden z liderów BChD Wital Rymaszeuski zaznaczył, że nie planuje kierować oficjalnej prośby do organów państwowych Białorusi. „To jest absolutnie pozbawione sensu, gdyż dzisiejsza władza na Białorusi de facto jest uzurpowana przez krwawego oprawcę Stalina. Pod panowaniem obecnej władzy to nie nastąpi” – ocenił polityk perspektywę ogłoszenia na Białorusi 17 września dniem żałoby.

Przypomnijmy, że dzisiaj o 19:00, przy tablicy upamiętniającej ofiary agresji sowieckiej z 1939 roku, na ścianie Domu Polskiego przy skrzyżowaniu ulic 17 września i Dzierżyńskiego w Grodnie, Polacy będą modlić się w intencji poległych 74 lata temu ofiar porozumienia Stalina i Hitlera.

a.pis za BiełaPAN

Najnowsze komentarze

  • Białoruska „demokracja” zwyczajnie się wygłupia proponując te idiotyzmy. Nie było żadnej Zachodniej Białorusi, była Polska i tylko Polska i to Polska dostała nóż w plecy. Biedni będą Polacy w Białorusi, jak tacy „filozofowie” dojdą do władzy.

  • … dodam jedynie dla niegramotnych opozycjonistów białoruskich, że to nie „…skutkiem czego był ból i rozpacz całego narodu białoruskiego”, zaś SKUTKIEM …..BÓL…NARODU POLSKIEGO! Nie można mówić o narodzie białoruskim, jak nie było żadnego białoruskiego państwa. To był naród polski i tylko naród polski cierpiał! Nie było też żadnej tam Zachodniej Białorusi, tylko Polska, nasza Ukochana Polska i tylko Ona, Najjaśniejsza wycierpiała. Wycierpiało Państwo Polskie i Polski Naród we Wschodniej Polsce.

Skomentuj

Skip to content