HomeKulturaPokaz filmu o Czesławie Niemenie w Ludowym Fotoklubie „Mińsk”

Pokaz filmu o Czesławie Niemenie w Ludowym Fotoklubie „Mińsk”

Twórcze dziedzictwo i biografia Czesława Niemena budzą zainteresowanie najróżniejszych środowisk twórczych na Białorusi. 16 lutego 77. rocznicę urodzin wybitnego polskiego muzyka rodem ze Starych Wasiliszek uczcili pokazem filmu dokumentalno-publicystycznego pt. „Dziwny jest ten świat…” białoruskiej dokumentalistki Wiery Sawinej miłośnicy fotografii z Ludowego Fotoklubu „Mińsk”.

tytul_filmu

Film o Czesławie Niemenie (Wydrzyckim), noszący nazwę jednego z największych przebojów artysty, został pokazany w ramach „Spotkań z Wierą Sawiną” – cyklu imprez poświęconych twórczości białoruskiej dokumentalistki, której Czesław Niemen w dalekim 1976 roku udzielił wywiadu po swoim koncercie w mińskim Pałacu Sportu. Koncert odbył się w ramach trasy koncertowej Czesława Niemena po ZSRR.

czeslaw_niemen_1976_fot_czeslaw_niemen_livejournal_com

Czesław Niemen udziela wywiadu Wierie Sawinej w 1976 roku w Mińsku, fot.: Konstantego Nietylewa, pochodzi z archiwum Wiery Sawinej – obecnie zdjęcie jest eksponowane w Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach

Wywiad Sawinej z Niemenem stał się legendarny z uwagi na to, że radzieckie gazety odmówiły jego publikacji, gdyż postrzegały Niemena jako zdrajcę sowieckiej ojczyzny. Tymczasem w wywiadzie dla Sawinej Niemen opowiadał między innymi o swoim stosunku do twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Ponad trzydzieści lat po spotkaniu z legendą polskiej muzyki rockowej Wiera Sawina nakręciła o Niemenie film dokumentalno-publicystyczny, będący jedną z najciekawszych filmowych opowieści o życiu i małej ojczyźnie artysty.

Uczęstnicy pokazu

Uczestnicy pokazu

uczestnicy_pokazu_1

Swój film Sawina kręciła głównie w Starych Wasiliszkach. Dlatego zawiera on mnóstwo wspomnień miejscowych mieszkańców, którzy dorastali z Czesiem Wydrzyckim, chodzili razem z nim do szkoły, śpiewali w kościele, a po tym jak wyjechał – śledzili rozwój jego kariery i do dzisiaj znają i śpiewają jego piosenki.

W filmie o swoim postrzeganiu twórczości Niemena opowiadają białoruscy artyści, między innymi malarz i historyk sztuki Eugeniusz Szunejko, w którego twórczości wizerunek i postać Niemena odgrywa niezwykle ważną rolę. „Gdyby nie piosenki Czesława Niemena, smutno by mi było żyć w Związku Radzieckim. Kiedy je słuchałem zwiększało się we mnie pragnienie życia, pragnienie odnalezienia w nim własnej drogi. Jakież istotne dla mnie i mojego pokolenia było to, że ktoś taki jak Czesław Niemen to nasz ziomek! – opowiada w filmie białoruski malarz.

Wiera Sawina przed pokazem filmu opowiada historię powstania dokumentu

Wiera Sawina przed pokazem filmu opowiada historię jego powstania

Ciekawa jest sama historia powstania filmu Wiery Sawinej o Czesławie Niemenie. Obecna na pokazie dokumentalistka opowiedziała, że po jej słynnym wywiadzie z Niemenem w Mińsku w 1976 roku pozostały jej trzy zdjęcia – dwa portretowe, samego artysty i jedno, utrwalające Niemena i Sawinę w trakcie rozmowy. To ostatnie zdjęcie miało taką mistyczną przypadłość, że ciągle wypadało z pliku innych fotografii. – Zaczęło się to od początku lutego 2009 roku, tuż przed jubileuszem 70-lecia urodzin Niemena. Wówczas do jubileuszu miałam nakręcony nieduży filmik o Niemenie. Po kolejnym przejrzeniu tego filmiku postanowiłam nakręcić duży dokument – opowiadała twórczyni filmu „Dziwny jest ten świat…”.

Moment poświęcenia Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach w dniu jego otwarcia w 2011 roku

Moment poświęcenia Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach w dniu jego otwarcia w 2011 roku

Swoje „wypadające” zdjęcie z Niemenem Wiera Sawina ostatecznie oddała do Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach. Obecnie dokumentalistka snuje plany rozwoju tego, otwartego w 2011 roku, ośrodka muzealnego, który dla mieszkańców Starych Wasiliszek i wielbicieli twórczości Czesława Niemena stał się już miejscem kultowym.

Wiktor Wiedzień i Jana Juszkiewicz z Mińska, zdjęcia Wiktora Wiedzienia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content