Dwie wystawy personalne, poświęcone miłości, otworzył w lutym znany artysta grodzieński, członek Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Wasyl Martyńczuk.
Pierwszą z wystaw, prezentującą ostatnie dzieła malarza wykonane w technice ceramiki, w grodzieńskiej galerii „U majstra”, podziwiać mogli od 10 do 24 lutego mieszkańcy i goście Grodna.
Wystawa nosiła nazwę „Oddech miłości” i, zdaniem krytyk sztuki Mariny Zagidulinej, prezentowała niezwykły zbiór dzieł sztuki. – Mistrz, owocnie realizujący w malowaniu obrazów, zaprezentował dzieła plastyczne wykonane z szamotu i, po raz pierwszy, z koloryzowanego metalu z wstawkami ceramicznymi, dekorowane angobą i glazurą . Widzimy rzeźby i płaskorzeźby ceramiczne, głównie w kształtach zoomorficznych: ryb, ptaków, prawie naturalistycznie wyglądających zwierząt, ale transformowanych i przekształconych w na wpół fantastyczne postacie, istoty z ludzkimi twarzami – opowiada Marina Zagidulina. Według niej postacie te cechuje pozytywny, łagodny charakter, a wzornictwo na pracach artysty łączy wspólna ekspresywnie-emocjonalna formuła powszechnej miłości. – Przestrzeń wypełniona jest oczekiwaniem szczęścia, kiedy zakochani marzą w świetle księżyca, płyną łodzią, splatają się w całość w gorącym pocałunku. A oblicza kobiet – twarze z wielkimi oczami i subtelnymi rysami, nawiązują do estetyki ikonografii. Dzieła Wasyla Martyńczuka są nasycone wysoką duchowością, miłością do wszystkiego, co żyje – dodaje krytyk stuki.
Na wernisażu wystawy mistrzowi składali gratulacje i życzenia wielu lat aktywności twórczej członkowie rodziny, przyjaciele i koledzy z TPP przy ZPB, a także liczni miłośnicy jego twórczości z Grodna.
Druga wystawa Wasyla Martyńczuka, przygotowana już dla widza zagranicznego, została otwarta 13 lutego w Brukseli w Bibliothèque de l’Espace Maurice Carême.
Na tej wystawie mistrz zaprezentował swoje obrazy malarskie. Są to dzieła charakterystyczne dla Martyńczuka, wyróżniające się doskonale znaną grodnianom ekspresywnością , kolorystyczną wyrazistością oraz bogactwem szczegółów i symboli, ujawniających autorski zamysł i jego istotę. Wśród obrazów wystawionych w Brukseli nie zabrakło oczywiście poświęconych wiecznej tematyce: miłości, postaciom mitycznym i biblijnym. Są to dzieła wypełnione mistyczną mocą swojego twórcy, przekazujące ją widzowi, wręcz ładujące widza pragnieniem życia i poczuciem piękna.
Natalia Klimowicz