HomeHistoriaW Sejmie o bohaterach oporu antykomunistycznego – Żołnierzach Wyklętych

W Sejmie o bohaterach oporu antykomunistycznego – Żołnierzach Wyklętych

Kapitan Weronika Sebastianowicz ps. „Różyczka”, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi i członkini Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi uczestniczyła w konferencji „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków”, która odbyła się 25 lutego w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

Przemawia kpt. Weronika Sebastianowicz ps. "Różyczka", fot.: facebook.com/prof.janzaryn/

Przemawia kpt. Weronika Sebastianowicz ps. „Różyczka”, fot.: facebook.com/prof.janzaryn/

Konferencję otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z weteranami polskiego oporu antykomunistycznego spotkali się też m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz posłowie i senatorowie.

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, fot.: Paweł Kula/sejm.gov.pl

Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, fot.: Paweł Kula/sejm.gov.pl

– Pokolenie Żołnierzy Wyklętych to pokolenie czasów trudnych, wręcz męczeńskich – powiedział marszałek Sejmu otwierając spotkanie z weteranami. Podkreślił, że pokolenie Żołnierzy Wyklętych to ludzie honoru, którzy żyli i walczyli w czasach kłamstwa i zdrady. Marszałek Kuchciński dodał też, że to dzięki niezłomności tych ludzi zostały położone kamienie milowe, na których naród polski umacniał swoją świadomość i budował niepodległość. – To Wasz dorobek, dokonania, idee przetrwały (…) i stały się fundamentem dla działaczy Solidarności walczących o niepodległość – zaznaczył marszałek. Marszałek podkreślił też, że z wielkim wzruszeniem wita obecnych dziś w Sejmie weteranów i pragnie im oddać najwyższe honory i cześć.

Licznie przybyli na konferencję weterani antykomunistycznego ruchu oporu

Licznie przybyli na konferencję weterani antykomunistycznego ruchu oporu, fot.: Paweł Kula/sejm.gov.pl

medale_Pawel_Kula_sejm

Fot.: Paweł Kula/sejm.gov.pl

Licznie zgromadzonych w Sali Kolumnowej weteranów przywitał także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Podkreślił on, że dzisiejsze spotkanie ma wymiar symboliczny i historyczny. Marszałek Senatu zaznaczył, że Żołnierze Wyklęci to wielcy bohaterowie, którymi kierowała miłość do ojczyzny, niezłomność i rzetelność.

Podczas spotkania w imieniu prezydenta RP list do weteranów odczytał minister Wojciech Kolarski. – Prawda o heroizmie i tragedii powstania antykomunistycznego to fundament suwerennej Rzeczpospolitej – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy. – Żołnierze Wyklęci – niezłomni, niechaj Wasza postawa będzie przykładem dla nas i naszych potomnych. Prezydent podkreślił też w liście m.in., że to z ofiary Żołnierzy Wyklętych zrodziła się niepodległa Polska. Prezydent Andrzej Duda zwrócił się w liście także do obywateli: chcę zachęcić wszystkich Rodaków, abyśmy razem uczcili odwagę , wierność i zasługi Żołnierzy Wyklętych dla Ojczyzny oraz upamiętniali ich działania.

Druga co do wielkości po Plenarnej Sala Kolumnowa Sejmu RP była wypełniona po brzegi, fot.: Paweł Kula/sejm.gov.pl

Druga co do wielkości po Plenarnej Sala Kolumnowa Sejmu RP była wypełniona po brzegi, fot.: Paweł Kula/sejm.gov.pl

W imieniu weteranów przemówił generał brygady Jan Podhorski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Jak podkreślił – przemawia w imieniu umarłych i nielicznie już żyjących żołnierzy z tamtych czasów. Generał Pohorski zaznaczył, że Żołnierze Wykleci to ci, którzy nie mogli pogodzić się po wojnie z nowym agresorem i jego poplecznikami. Podkreślił też, że żeby móc walczyć z reżimem w tamtych czasach trzeba było mieć dużo szczęścia.

Konferencja „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” została zorganizowana przez Parlamentarne Zespoły: Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Miłośników Historii, a także Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych”.

Wydarzenie wpisało się w tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci. Ten wyjątkowy dzień został ustanowiony przez Sejm w drodze ustawy 3 lutego 2011 r. Jak czytamy w dokumencie: ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci to hołd dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Konferencji towarzyszy także wystawa „Zaplute karły reakcji” – polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. „Zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie dla ludzi walczących w podziemiu upowszechniane przez propagandę władzy komunistycznej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Konferencja odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Kapitan Weronika Sebastianowicz została zaproszona do prezydium konferencji, w którym znalazła się między innymi obok generała brygady Jana Podhorskiego,  marszałków obu izb polskiego parlamentu i innych wysokich dostojników.

Znadniemna.pl za sejm.gov.pl

Najnowsze komentarze

 • Romuald Rajs „Bury”-niezłomny?
  „Prezydent Andrzej Duda zwrócił się w liście także do obywateli: chcę zachęcić wszystkich Rodaków, abyśmy razem uczcili odwagę , wierność i zasługi Żołnierzy Wyklętych dla Ojczyzny oraz upamiętniali ich działania.” – dziękuję, pamiętamy.
  Dubinki-Zygmunta Szendzielarza „Łupaszka”
  Zanie, Zaleszany, Szpaki,Końcowizna-„Burego”
  Prawdopodobnie innych „bohaterów” NSZ nie było?

 • Romuald Rajs „Bury”-niezłomny?
  Byli w NSZ inni „bohaterzy” niż Zygmunt Szendzielarz i Romuald Rajs ?

 • tak

Skomentuj

Skip to content