HomeKulturaMuzyka Fryderyka Chopina w Centrum Handlowym „Stolica”

Muzyka Fryderyka Chopina w Centrum Handlowym „Stolica”

26 lutego, z okazji 206. rocznicy urodzin polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, jego genialna muzyka brzmiała w mińskim Centrum Handlowym „Stolica”.

Publicznosc_1

Mińskie Centrum Handlowe „Stolica”, w którym odbyły się tegoroczne obchody rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w stolicy Białorusi.

Organizatorami obchodów były: Instytut Polski w Mińsku i Białoruski Związek Działaczy Muzycznych. Gośćmi przyjęcia zostali natomiast wszyscy, kto w piątkowy wieczór wybrał się do centrum handlowego.

-Po raz pierwszy zorganizowaliśmy przyjęcie z okazji urodzin Fryderyka Chopina w tak niezwykłym miejscu – przyznała w rozmowie z nami Helena Zdobnikowa, ekspert Instytutu Polskiego w Mińsku. Przypomniała ona, że w roku ubiegłym urodziny genialnego polskiego kompozytora i pianisty obchodzono w Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej.

– Już wtedy z kolegami z Białoruskiego Związku Działaczy Muzycznych pomyśleliśmy, że byłoby dobrze zorganizować przyjęcie z okazji urodzin Chopina w miejscu, do którego przychodzą nie tylko muzykanci. Zaplanowaliśmy wówczas, że tegoroczne urodziny Chopina będziemy świętować tak, aby jego muzykę usłyszało jak najwięcej ludzi, spoza kręgów muzycznych – zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Zgodnie z założeniem organizatorów na spotkanie z muzyką Chopina w 206. rocznicę jego urodzin przybyła do centrum Handlowego „Stolica” nie tylko publiczność przygotowana. Na przyjęciu urodzinowym licznie stawili się uczniowie działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkoły Społecznej Języka Polskiego, działacze mińskiego oddziału ZPB na czele z prezes Heleną Marczukiewicz, czytelnicy portalu Znadniemna.pl, którzy dowiedzieli się o przyjęciu z Internetu. Niezwykle liczna była też grupa gości, którzy w piątkowy wieczór po prostu wybrali się na zakupy.

Publicznosc

Niezależnie od intencji, z jaką goście przybyli w miejsce mińskich obchodów rocznicy urodzin Chopina, każdy miał okazję zanurzyć się w atmosferę święta, w którego programie, jak na urodziny przystało, były: koncert, zabawa i poczęstunek.

Młodzi_widzowie

Organizatorzy postanowili rozpocząć wieczór od konkursów i quizów o Chopinie. Było to całkowicie uzasadnione, gdyż pod koniec przyjęcia szansę na wygraną miałby już każdy na nim obecny. Rzecz w tym, że przez cały wieczór o genialnym polskim kompozytorze niezwykle ciekawie opowiadał prowadzący imprezę Maksim Karawaj. Swoją wiedzę o Chopinie goście przyjęcia mogli zgłębić także dzięki wyświetleniu filmu animowanego pt. „Bajki starego pianina. Chopin” znanej białoruskiej reżyserki Ireny Kodziukowej.

Prowadzący wieczór Maksim Karawaj

Prowadzący wieczór Maksim Karawaj

Przemawia autorka filmu animowanego o Chopinie Irena Kodziukowa

Przemawia autorka filmu animowanego o Chopinie Irena Kodziukowa

Twórczyni filmu opowiedziała zgromadzonym o historii jego nakręcenia. Przyznała, że „Bajki starego pianina” jest cyklem filmów, poświęconych różnym kompozytorom. – Po raz pierwszy na Białorusi odcinek poświęcony Chopinowi został wyświetlony dla tak licznej publiczności – mówiła Irena Kodziukowa i dodała, że wraz z kolegami z Rosji film kręciła przez cały 2015 rok. – Skończyliśmy pracę w Warszawie, w okolicach rocznicy śmierci Chopina, kiedy w kościele Świętego Krzyża zawsze grają Requiem Mozarta. Siedziałam pod filarem z sercem Chopina i czułam się wdową kompozytora, gdyż wiedziałam o nim wszystko – że był nie tylko romantyczny i melancholijny, jak często go pokazują, lecz, że lubił się bawić i bardzo kochał życie. W muzyce zaś zostawił dla nas swoje serce – ze wzruszeniem opowiadała zgromadzonym reżyserka.

Gra Irena Apalińska, nauczycielka w Dziecięcej Szkole Muzycznej nr 3 im. F. Chopina w Mińsku

Gra Irena Apalińska, nauczycielka w Dziecięcej Szkole Muzycznej nr 3 im. F. Chopina w Mińsku

Podczas przyjęcia urodzinowego nie zabrakło też muzyki. Koncert rozpoczęli uczniowie i nauczyciele Dziecięcej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina, od lat współpracującej z Instytutem Polskim w Mińsku.

Aquarelle_quartet

Aquarelle quartet

Na scenie pojawił się też zespół Aquarelle quartet w skladzie: Katarzyna Pukst, Anastazja Burak, Sergiusz Tumrkin i Aleksander Kowgan. Aquarelle quartet wyróżnia się tym, że łączy instrumenty, które zazwyczaj się nie łączy do wspólnego muzykowania.

Aleksander Muzykantow

Gra Aleksander Muzykantow

Gwiazdą koncertu stał się jeden z najbardziej znanych na Białorusi i poza jej granicami pianistów – Aleksander Muzykantow, który wykonał kilka utworów kompozytora, na którego urodziny licznie przybyli w piątkowy wieczór do Centrum Handlowego „Stolica” mieszkańcy Mińska i goście stolicy Białorusi.

Po koncercie dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski podziękował publiczności za udział w uroczystościach z okazji 206. Rocznicy urodzin Fryderyka Chopina i zaprosił wszystkich obecnych na słodki urodzinowy poczęstunek.

Każdy otrzymał kawałek tortu urodzinowego i zabrał ze sobą w sercu słodycz muzyki wielkiego Polaka.

Polina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content