HomeKultura„Przedwiośnie” plastyków polskich w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”

„Przedwiośnie” plastyków polskich w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”

Wystawą pt. „Przedwiośnie” w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz” zainaugurowało 4 lutego tegoroczny sezon wystaw zbiorowych Towarzystwo Plastyków Polskich, działające przy Związku Polaków na Białorusi.

Afisz wystawy "Przedwiośnie"

Afisz wystawy „Przedwiośnie”

Jak sugeruje nazwa wystawy, prezentowane na niej dzieła malarskie odzwierciedlają nastrój i uczucia, towarzyszące twórcom w oczekiwaniu na nadejście wiosny. O tym, jakie są, mówią zresztą nazwy wystawionych obrazów: „Tchnienie wiosny”, „Niedługo marzec”, „Odwilż”, „Melodia miłości”…

wernisaz

Gennadiusz Picko, wiceprezes TPP przy ZPB, Marina Zagidulina, krytyk sztuki, Olga Banińska, dyrektor galerii „Tyzenhauz”, Zbigniew Pruchniak, konsul RP w Grodnie, Janina Pilnik, prezes TPP przy ZPB i Leszek Wanat, konsul RP w Grodnie

Ogółem w pierwszej tegorocznej wystawie zbiorowej TPP przy ZPB bierze udział blisko 30 członków TPP. Na wernisaż „Przedwiośnia”, który się odbył na dzień przed udostępnieniem zwiedzania wystawy wszystkim chętnym, zaproszeni na nią zostali przedstawiciele środowiska artystycznego Grodna, między innymi znany grodzieński gitarzysta Włodzimierz Zacharow, który wirtuozyjną grą wprowadził obecnych na wernisażu w przedwiosenny, nieco melancholijny, nastrój, pasujący do wystawionych w galerii „Tyzenhauz” dzieł malarskich. Własny wiersz pt. „Przedwiośnie” wyrecytował dla gości z okazji wernisażu wystawy o takiej samej nazwie grodzieński poeta Bronisław Jarmaszkiewicz.

Włodzimierz Zacharow

Włodzimierz Zacharow

Bronisław Jarmaszkiewicz

Bronisław Jarmaszkiewicz

Na wernisażu obecni byli też sami twórcy wystawionych dzieł na czele z prezes TPP przy ZPB Janiną Pilnik, a także polscy dyplomaci: konsul RP Zbigniew Pruchniak, kierujący Konsulatem Generalnym RP w Grodnie oraz jego kolega ds. kontaktów ze środowiskami twórczymi Polaków na Białorusi konsul RP Leszek Wanat.

Jak zapewniła nas Janina Pilnik w tym roku kierowana przez nią organizacja twórców planuje przeprowadzić szereg zbiorowych przedsięwzięć artystycznych o różnej tematyce, w które zaangażuje się maksymalna liczba działających na Białorusi polskich twórców, ze zrzeszającego około stu malarzy TPP przy ZPB.

Wystawa zbiorowa TPP przy ZPB pt. „Przedwiośnie” w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz” potrwa do 24 lutego.

Wybrane dzieła z wystawy „Przedwiośnie”:

"Niedługo marzec" - Janina Pilnik

Janina Pilnik. „Niedługo marzec”

Mikolaj Pantiuchow. "Wieczór"

Mikolaj Pantiuchow. „Wieczór”

Olga Szczernińska. "Pastel"

Olga Szczerbińska. „Pastel”

Wacław Romaszko. "Odwilż"

Wacław Romaszko. „Odwilż”

Walentyna Brysacz. "Tchnienie wiosny"

Walentyna Brysacz. „Tchnienie wiosny”

Walery Stratowicz. "Stary młyn"

Walery Stratowicz. „Stary młyn”

Igor Bancer specjalnie dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content