HomeKulturaBiałoruski zespół punkowy nagrał piosenkę o Kościuszce

Białoruski zespół punkowy nagrał piosenkę o Kościuszce

Zespół folkowo-punkowy Dzieciuki z Grodna specjalnie z okazji 270. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, która przypada, zamieścił w internecie swoją nową piosenkę poświęconą jego postaci.

Dzieciuki

Zespół folkowo-punkowy Dzieciuki z Grodna

„Tadeusz Kościuszko jest dla nas uosobieniem honoru i godności narodu, który mieszka na ziemi, która dała mu życie. Ten bojownik-romantyk żyje w każdym z nas – tych, którzy poszukujemy czegoś lepszego i sprawiedliwego” – podkreślił zespół.

Premiera nowego albumu Dzieciuków „Recha”, na której znajdzie się piosenka „Tadeusz Kościuszko” z refrenem „Za wolność naszą i waszą”, jest zaplanowana na koniec lutego. 12 marca utworów z płyty będzie można posłuchać na koncercie w Białymstoku.

Zespół Dzieciuki powstał w 2012 r. i śpiewa wyłącznie w języku białoruskim. W swoich utworach muzycy opowiadają o historii Białorusi.

W początkowym okresie istnienia władze uniemożliwiały zespołowi dawanie koncertów na Białorusi, w związku z czym występowali oni m.in. w Polsce, Niemczech czy Czechach. W 2014 r. niezależny białoruski portal muzyczny tuzin.fm przyznał zespołowi tytuł Bohaterów Roku, a w 2015 r. odbył się duży koncert solowy Dzieciuków w Mińsku.

Kosciuszko

Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 r. w wiosce Mereczowszczyzna w obwodzie brzeskim Białorusi. W 1793 r., po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski, zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego. Po przystąpieniu Stanisława Augusta do Targowicy, 24 marca 1794 r. w Krakowie pod dowództwem Kościuszki wybuchło powstanie, a on sam objął władzę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Powstanie kościuszkowskie trwało do 16 listopada 1794 r. i objęło swym zasięgiem prawie wszystkie dzielnice ówczesnego państwa polskiego.

Kościuszko przyjechał do Ameryki w 1776 roku, miesiąc po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości, która zapoczątkowała wojnę o wyzwolenie kolonii amerykańskich spod panowania brytyjskiego. Zaprojektował forty w West Point, późniejszą Akademię Wojskową, a także odegrał kluczową rolę w bitwie pod Saratogą – jednej z przełomowych bitew w wojnie. Uznawano go za najbardziej utalentowanego inżyniera w armii rewolucyjnej. W 1783 roku uchwałą Kongresu został awansowany na stopień generała brygady. Otrzymał także obywatelstwo amerykańskie.

Zmarł w 1817 r. Szwajcarii, gdzie spędził ostatnie lata życia. Został pochowany na Wawelu.

Znadniemna.pl za PAP

Tekst piosenki za profilem facebook.com/Dzieciuki, tłumaczenie na język polski Cezary Goliński/Biełsat TV

TADEUSZ KOŚCIUSZKO

Za rodzinę swą uważał poleski nasz kraj.

A sławę bojownika zyskał pośród wrażych zgraj.

I psy-Moskale i angielskie psy

Wyły, gdy powstańców wojska na nich szły!

W ogniu Saratogi, i w pyle Racławic

Trzymał się dzielnie nasz brzeski szlachcic!

A order Cyncynata i Virtuti Militari

Nie wszystkim generałom przecież dawali!

O wolność naszą i waszą! (x4)

I czarnoskórym sługom, i chłopom prosto z roli

Dał prawo do wolności, dał prawo do woli!

Bo całe życie twierdził, że równe prawa

Dla wielkiego i małego to najważniejsza sprawa.

Nieważne czy to ludzie, nieważne czy narody,

Trzeba tylko być mężnym i być honorowym!

I każdy naród ma prawo do swobody,

Tak wzywał Kościuszko, syn trzech narodów:

O wolność naszą i waszą! (x4)

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content