HomeKulturaSpotkanie świąteczno-noworoczne w Lidzie

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Lidzie

Spore pokłady talentów muzycznych i artystycznych zademonstrowało środowisko Polaków Lidy podczas spotkania świąteczno-noworocznego w lidzkim oddziale Związku Polaków, które odbyło się 16 stycznia.

Lida_spotkanie_noworoczne_7

Kolędnicy ze szkółek przy lidzkich parafiach katolickich

Lida_spotkanie_noworoczne_9

Lida_spotkanie_noworoczne_8

Lida_spotkanie_noworoczne_10

Na samym początku spotkania w nastrój świąteczny działaczy Oddziału ZPB w Lidzie i ich gości wprowadziły występy najmłodszych lidzian, między innymi – pary tanecznej oraz dzieciaków, uczących się języka polskiego przy miejscowych parafiach katolickich, które wystąpiły w roli kolędników.

Lida_spotkanie_noworoczne_5

Lida_spotkanie_noworoczne_2

Śpiewają Ewelina Kaśko i Wioletta Piuto

Lida_spotkanie_noworoczne_1

Lida_spotkanie_noworoczne_6

Śpiewa Dymitr Ugnalica

Po krótkim koncercie prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka przedstawiła gości z Grodna, wśród których byli między innymi Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB oraz przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Grodnie: konsul Marzena Demczuk oraz konsul Leszek Wanat, odpowiedzialny w grodzieńskim okręgu konsularnym między innymi za kontakty z Polakami i współpracę kulturalną.

Lida_spotkanie_noworoczne

Przemawia Irena Biernacka, prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie

Lida_spotkanie_noworoczne_11

Tatiana Stacenko, nauczycielka języka polskiego

Przebywający na placówce w Grodnie dopiero od dwóch tygodni konsul Leszek Wanat wyznał lidzkim działaczom ZPB, iż słyszał o niezwykle prężnym środowisku Polaków Lidy. Wyraził nadzieję, że jego współpraca z miejscowymi Polakami przyniesie jemu osobiście ogromną satysfakcję i zaowocuje ciekawymi projektami, które jako konsul, będący etatowym pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, obiecał wspierać, wykorzystując wszelkie dostępne mu środki i instrumenty.

Lida_spotkanie_noworoczne_13

Konsul RP Leszek Wanat i konsul RP Marzena Demczuk

O tym, że w Lidzie znajdzie wielu partnerów do współpracy konsul Leszek Wanat mógł się przekonać w ciągu całego, spędzonego z Polakami Lidy przy świątecznym stole, wieczoru.

Lida_spotkanie_noworoczne_14

Ksiądz Paweł Oleskiewicz

Zanim zaczęła się zabawa obecny na spotkaniu ksiądz Paweł Oleskiewicz zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy, poświęcił opłatki, którymi wszyscy mogli się podzielić, składając nawzajem noworoczne życzenia.

Lida_spotkanie_noworoczne_15

Tatiana Stacenko rozdaje opłatki

Lida_spotkanie_noworoczne_16

Irena Biernacka i Leszek Wanat

Lida_spotkanie_noworoczne_20

Ks. Paweł Oleskiewicz i Mieczysław Jaśkiewicz

Lida_spotkanie_noworoczne_17

Andrzej Zaniewski i Halina Żegzdryń

Lida_spotkanie_noworoczne_26

Ksiądz Paweł Oleskiewicz nie tylko spełnił obowiązek kapłański. Biorąc do rąk gitarę – zainicjował też wspólne śpiewanie najpiękniejszych polskich kolęd.

Lida_spotkanie_noworoczne_28

Śpiewa ks. Paweł Oleskiewicz

Potem rozpoczęła się zabawa noworoczna, którą przepięknym jak zawsze wykonaniem piosenek, śpiewanych przez nasze babcie, uświetniał Rodzinny Zespół Ludowy „Sachoń”.

Lida_spotkanie_noworoczne_21

Rodzinny Zespół Ludowy „Sachoń”

Lida_spotkanie_noworoczne_22

Lida_spotkanie_noworoczne_27

Daria i Katarzyna Sachoń

W improwizowanym koncercie nie zabrakło też polskich przebojów estradowych wszechczasów – między innymi „Cichej wody”, wykonanych przez 80-letniego miejscowego poetę, posiadacza pięknego barytonu Zenona Bieńko.

Lida_spotkanie_noworoczne_39

Śpiewa Zenon Bieńko

Wirtuozyjną grą na skrzypcach zauroczyła towarzystwo skrzypaczka Anna Burblis. – Czy ona jest po tutejszej szkole muzycznej? – pytał z niedowierzaniem miejscowych Polaków Leszek Wanat.

Lida_spotkanie_noworoczne_33

Anna Burblis

W miarę rozkręcania się zabawy, do mikrofonu zaczęli wychodzić także goście z Grodna. Umiejętności wokalne zaprezentował, między innymi prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Lida_spotkanie_noworoczne_12

Śpiewa Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB

W spotkaniu świąteczno-noworocznym w Lidzie udział brała wieloletnia prezes Oddziału ZPB w Raduniu Halina Żegzdryń, która swoim doświadczeniem i kontaktami chętnie się dzieli z zarządem Oddziału ZPB w Lidzi, za co, w obecności wszystkich zgromadzonych, dziękowała jej Irena Biernacka.

Lida_spotkanie_noworoczne_36

Lida_spotkanie_noworoczne_25

Lida_spotkanie_noworoczne_41

Lida_spotkanie_noworoczne_40

Lida_spotkanie_noworoczne_23

Lida_spotkanie_noworoczne_29

Lida_spotkanie_noworoczne_42

Zabawy i konkursy

Lida_spotkanie_noworoczne_38

Lida_spotkanie_noworoczne_30

Lida_spotkanie_noworoczne_43

Irena Biernacka jest prezesem Oddziału ZPB w Lidzie dopiero od niespełna dwóch miesięcy. Wcześniej, przez ponad rok pełniła obowiązki prezesa oddziału, zdobywając sympatie i zaufanie środowiska lidzkich Polaków, jako zdolny organizator życia kulturalnego i oświatowego w mieście, będącym jednym z największych centrów polskości na Białorusi.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content