HomeSpołeczeństwoW Smorgoniach – w rodzinnej atmosferze

W Smorgoniach – w rodzinnej atmosferze

Właśnie taki – rodzinny, domowy format spotkania opłatkowego zaproponowała członkom Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Smorgoniach jego prezes Teresa Pietrowa.

Smorgonie_spotkanie_oplatkowe_044

Smorgonie_spotkanie_oplatkowe_01

Teresa Pietrowa rozdaje opłatki

Główny zasób, jakim dysponuje najbardziej oddalony od Grodna oddział ZPB na Grodzieńszczyźnie to polski patriotyzm, przywiązanie do polskich tradycji narodowych i katolickich oraz chęć działania na rzecz krzewienia polskości na ziemi smorgońskiej.

Wieloletnia prezes ZPB w Smorgoniach Teresa Pietrowa doskonale wie, że wszystkie oddziały ZPB organizują u siebie w okresie świąteczno-noworocznym spotkania opłatkowe. Bardziej zamożne środowiska Polaków, bądź takie, które mają sponsorów, zapraszają swoich działaczy do pomieszczeń wynajętych – restauracji, czy kawiarni.

Smorgonie_spotkanie_oplatkowe_03

Smorgońskie środowisko Polaków zamożne nie jest, a sponsorzy do jego wspierania też się nie kwapią. Prezes tutejszego oddziału ZPB nie mogła jednak dopuścić, aby w tym roku najaktywniejsi działacze nie spotkali się przy opłatku. Zaprosiła więc kilkunastu najbardziej oddanych sprawie polskiej działaczy ZPB z rejonu smorgońskiego do swojego prywatnego mieszkania.

Smorgonie_spotkanie_oplatkowe

Inna Żych i Teresa Pietrowa wymieniają się życzeniami

Spotkanie odbyło się w niedzielę, 10 stycznia. Goście weszli najpierw do saloniku, w którym na stole, nakrytym białym obrusem czekały na nich opłatki. Kiedy towarzystwo było już w komplecie, po krótkiej modlitwie i czytaniu fragmentów Ewangelii o Narodzinach Pana, wszyscy obecni wzięli opłatki i zaczęli się nimi dzielić, składając świąteczne życzenia. Uściskom, wzruszającym i ciepłym słowom nie było końca. Gospodyni przypomniała gościom w końcu, iż do dłuższego obcowania przydałby się posiłek i zaprosiła gości na świąteczny obiad.

Wspólny świąteczny obiad stał się dla Polaków ziemi smorgońskiej okazją do omówienia sytuacji w Oddziale ZPB w Smorgoniach, do podsumowania tego, co udało się zrobić w minionym roku i zaplanowania przedsięwzięć na rok bieżący.

Nie zabrakło, oczywiście, wspólnego śpiewania kolęd i ulubionych polskich piosenek świeckich – głównie patriotycznych, pod akompaniament akordeonowy parafialnego organisty, aktywnego działacza oddziału Czesława Życha.

Smorgonie_spotkanie_oplatkowe_02

Zdjęcie pamiątkowe uczestników spotkania

Jako członek Oddziału ZPB w Smorgoniach od stosunkowo niedawna pragnę wyrazić podziw i wdzięczność pani prezes Teresie Pietrowej za ofiarną pracę na rzecz naszej polskiej społeczności, za to, że potrafi ona rozniecić w miejscowych Polakach ogień polskości i dawać świadectwo bycia patriotką w często niezwykle trudnych warunkach. Za cudownie spędzony wspólnie czas dziękuję także państwu Innie i Czesławowi Żychom, państwu Ludmile i Janowi Karżanowskim oraz wszystkim kolegom z oddziału, którzy wzięli udział w spotkaniu, które przebiegało w prawdziwej rodzinnej polskiej atmosferze!

Rusłan Rasoszko, działacz Oddziału ZPB w Smorgoniach

Najnowsze komentarze

  • Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków że Smorgoni, a szczególnie kochaną panią Teresę Pietrowa i pana Czesława Zycha. Pamiętamy o Was. Jesteście wspaniali. Wszystkiego Najlepszego!
    Zofia i Ryszard Szmyd

Skomentuj

Skip to content