HomeKulturaSpotkania świąteczno-noworoczne w oddziałach ZPB

Spotkania świąteczno-noworoczne w oddziałach ZPB

Jasełka, koncerty, dzielenie się opłatkiem, kolędowanie oraz prezenty od Świętego Mikołaja dla najmłodszych – wszystko to w różnych wariacjach występowało podczas spotkań świąteczno-noworocznych, które już w tym roku odbyły się w oddziałach ZPB – między innymi w Mińsku, Wojstomiu, Indurze, Rosi i Szczuczynie.

Na niektórych z tych spotkań byli obecni nasi korespondenci:

Wojstom (rejon smorgoński, obwód grodzieński)

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Wojstomiu odbyło się 6 stycznia w kościele parafialnym pw. Przenajświętszej Trójcy.

Wojstom

Wnętrze kościoła w Wojstomiu przed wyjściem przed ołtarz młodych artystów

Po Mszy świętej uwagą zgromadzonych w świątyni wiernych zawładnęły dzieci – wychowankowie, niestrudzonej animatorki i popularyzatorki polskiej kultury na ziemi smorgońskiej, poetki i zasłużonej działaczki Związku Polaków na Białorusi Heleny Andrycy.

Helena Andryca i goście przedstawienia: Andżelika Borys, ks. proboszcz Leon Ładysz, Wiktor Naranowicz, Tatiana Augustynowicz

Helena Andryca i goście przedstawienia: Andżelika Borys, ks. proboszcz Leon Ładysz, Wiktor Baranowicz, Tatiana Augustynowicz

Wojstom_2

Ucząca miejscowe dzieci języka polskiego działaczka ZPB wyreżyserowała dla mieszkańców Wojstomia przedstawienie o Bożym Narodzeniu w języku polskim. Jasełka, w wystawienie których zaangażowało się około trzydziestu dzieciaków, przybyli obejrzeć do Wojstomia między innymi przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys oraz członek Rady Naczelnej i prezes Oddziału ZPB w Mołodecznie Wiktor Baranowicz. Z nim do Wojstomia przyjechała pochodząca z tych stron, Tatiana Augustynowicz, kierująca studium wokalnym „Nuty Życia” przy zespole tanecznym „Białe Skrzydła” w Mołodecznie, którego twórcą i niezmiennym kierownikiem jest Wiktor Baranowicz.

Wojstom_4

Wojstom_3

Tatiana Augustynowicz nie tylko przyglądała się młodym talentom, dorastającym w jej małej ojczyźnie, lecz także współtworzyła przedstawienie, uświetniając akompaniamentem muzycznym kolejne odsłony Misterium o Narodzeniu Pańskim.

Wojstom_5

Wojstom_6

Wojstom_7

Wojstom_8

Wojstom_9

Wojstom_10

Po zakończeniu jasełek zgromadzona w kościele publiczność na stojąco biła brawa młodym artystom i ich wychowance za przypomnienie najbardziej wzruszającej historii w dziejach ludzkości. Ksiądz proboszcz Leon Ładysz wyraził swoją wdzięczność wykonawcom jasełek, dzieląc się z młodymi aktorami opłatkiem. Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys z kolei wręczyła dzieciakom, przygotowane na tę okazję i przywiezione z Grodna prezenty od Świętego Mikołaja.

Wojstom_11

Wojstom_12

Wojstom_13

Mińsk

Dzieci, uczące się języka polskiego w białoruskiej stolicy, miały okazję spotkać się ze Świętym Mikołajem w pomieszczeniach kościoła pw. św. Szymona i Heleny, zwanego Czerwonym Kościołem na spotkaniu zorganizowanym 10 stycznia przez działającą przy miejscowym oddziale ZPB Szkołę Społeczną Języka Polskiego.

Minsk

Program artystyczny zainaugurował występem działający przy Czerwonym Kościele pod kierownictwem Wiktorii Kosarewej i Marii Nowikowej dziecięcy chór „Hosanna”. Zespół, mimo tego, że powstał niedawno prezentuje dosyć wysoki poziom artystyczny, czego najlepszym dowodem było to, że publiczność chętnie śpiewała wraz z młodymi artystami.

Minsk_1

Prowadziła koncert świąteczny uczennica Szkoły Społecznej Języka Polskiego w Mińsku Paulina Nikicina. Jej koledzy szkolni natomiast byli najczęściej obecnymi artystami na scenie. Recytowali z niej po polsku wiersze o Bożym Narodzeniu, Świętym Mikołaju i choince. Większość z biorących udział w koncercie uczniów szkoły uczy się języka polskiego dopiero od października, ale swoimi występami młodzi artyści udowodnili, że opanowali wymowę i znajomość języka na dosyć wysokim poziomie.

Minsk_3

W programie koncertowym nie zabrakło inscenizacji polskich wierszy, większość z których, między innymi inscenizacja wiersza „Przyjaciele” w wykonaniu uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego, była już wystawiana w ramach organizowanego przez ZPB Przeglądu Inscenizacji Poezji Adama Mickiewicza, który odbył się w Czerwonym Kościele w listopadzie i był poświęcony 160. rocznicy śmierci Wieszcza.

Wśród uczestników koncertu nie zabrakło laureatów innych konkursów, które organizował Związek Polaków. Jedna z nich – laureatka dziecięcego konkursu piosenkarskiego „Kolorowe Nutki” Weronika Kołobowa – zauroczyła publiczność wykonaniem piosenki o tacie.

Minsk_2

Wśród wartych wyróżnienia młodych talentów należy wymienić Romana Krywonosowa, który na saksofonie pięknie zagrał melodie piosenek o zającach i o niedźwiedziach.

Minsk_6

Minsk_7

Wśród koncertowych występów nie zabrakło polskich kolęd, śpiewanych między innymi przez zespół „Ptaszki śpiewające” pod kierownictwem Natalii Krywoszejewej oraz przez siostrzyczki Klimowicz. Z niezwykłym powodzeniem wystąpili w koncercie wychowankowie Natalii Krywoszejewej, śpiewający i w zespole „Dżentelmeni”.

Minsk_4

Minsk_5

Jakiż koncert świąteczny może się obejść bez tańca?! Wśród numerów tanecznych najbardziej porywający okazał się taniec hiszpański w wykonaniu zespołu tanecznego z udziałem młodych artystów, przykutych do wózków inwalidzkich.

Minsk_8

Minsk_9

Tancerzom za występ dziękuje Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku

Tancerzom za występ dziękuje Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku

Najbardziej oczekiwaną przez najmłodszych uczestników koncertu i widzów częścią zabawy stało się pojawienie Świętego Mikołaja, któremu każdy mógł opowiedzieć przy choince wierszyk, bądź zaśpiewać piosenkę i otrzymać świąteczny prezent.

Minsk_11

Minsk_12

Minsk_13

Indura

Tego samego dnia, kiedy w Mińsku dzieci bawiły się ze Świętym Mikołajem, spotkanie opłatkowe zorganizował Oddział ZPB w Indurze. Spotkanie uświetniła, bawiąc zgromadzonych tańcem, śpiewem oraz zabawnymi kreacjami, miejscowa młodzież, która wcieliła się w role kolędników.

Kolędująca młodzież indurska

Kolędująca młodzież indurska, fot.: facebook.com/andzelika.borys

Gościem spotkania opłatkowego w Indurze była przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys. Przybyli na spotkanie też inni goście z Grodna, między innymi prezes grodzieńskiego oddziału ZPB Paweł Kmiecik.

Indura_1

Fot.: facebook.com/andzelika.borys

Indura_2

fot.: facebook.com/andzelika.borys

Prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz w tym samym czasie dzielił się opłatkiem z członkami oddziału organizacji w Rosi.

W styczniu spotkanie noworoczne odbyło się także w Szczuczynie.

Dla Znadniemna.pl – z Mińska Polina Juckiewicz, a.pis., I-TP, zdjęcia: Aleksander Wasilenko i Marek Zaniewski

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content