HomeSpołeczeństwoDelegacja Sopotu ze świąteczną wizytą na Grodzieńszczyźnie

Delegacja Sopotu ze świąteczną wizytą na Grodzieńszczyźnie

Z tradycyjną, w okresie świąt Bożonarodzeniowo-noworocznych, wizytą odwiedziła mieszkających na Grodzieńszczyźnie Polaków delegacja z Urzędu Miasta Sopotu na czele z Prezydentem Sopotu Jackiem Karnowskim.

Delegacja z Sopotu w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie

Delegacja z Sopotu w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie, fot.: facebook.com/jacek.karnowski

Podczas trzydniowego pobytu sopocianie, od wielu lat współpracujący ze Związkiem Polaków na Białorusi, spotkali się z Polakami Grodna, Wasiliszek, Radunia i Wołkowyska. We wszystkich odwiedzanych miejscowościach przyjaciół z Pomorza Gdańskiego witali działacze miejscowych oddziałów ZPB.

Wizyta_delegacji_z_Sopotu_8

Spotkanie z Polakami Grodna – przemawia radna Anna Łukasiak

Radna Miasta Sopotu Anna Łukasiak

Radna Miasta Sopotu Anna Łukasiak

Były to spotkania przy okazji których rodacy z Sopotu mogli przekonać się na własne oczy, iż mniejszość polska na Grodzieńszczyźnie jest nie tylko liczna, o czym można się dowiedzieć przecież z danych statystycznych, lecz także prężnie działająca na rzecz zachowania polskości za wschodnią granicą Polski. Sopocianie zobaczyli, jak Polacy na Białorusi dbają o liczne ślady polskości na współczesnych ziemiach białoruskich – pomniki, kościoły, groby żołnierskie oraz pozostałości po sławnych Rodakach – jak, mimo często trudnych warunków, pielęgnują polskie tradycje, obyczaje i język ojczysty, wychowując w duchu polskości kolejne pokolenia tutejszych Polaków, oderwanych od Macierzy wskutek dramatycznych wydarzeń historycznych.

Do Polaków Grodna przemawia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Miasta Sopotu

Do Polaków Grodna przemawia Marcin Skwierawski, wiceprezydent Miasta Sopotu

Na znak uznania dla polskiego patriotyzmu Polaków Grodzieńszczyzny i wdzięczności dla nich, delegacja Sopotu przywiozła dary świąteczne, zebrane w ramach akcji charytatywnych prowadzonych wśród mieszkańców Sopotu, sopockich przedsiębiorców oraz przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Polacy Grodna na spotkaniu z delegacją Sopotu

Polacy Grodna na spotkaniu z delegacją Sopotu

Wizyta_delegacji_z_Sopotu_5

Udzielając wywiadów dziennikarzom, goście z Sopotu nie kryli wzruszenia i pozytywnych wrażeń, jakie zabrali ze sobą po spotkaniach z mieszkającymi na Białorusi rodakami. – Jestem szczerze wzruszona i zachwycona tym, jak Polacy, tu mieszkający, dbają o przetrwanie polskości w miejscowościach, które odwiedziliśmy – mówiła rozgłośni Radio Racyja radna Miasta Sopotu Anna Łukasiak. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski zaznaczył z kolei, iż z uwagi na nielegalny, z punktu widzenia władz Białorusi, status Związku Polaków na Białorusi – współpraca Sopotu z ZPB ma charakter nieoficjalny.

Wizyta_delegacji_z_Sopotu_2

Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu, rozmawia z Haliną Jakołcewicz, prezes Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych przy ZPB

Opowieści Polek z Grodna wysłuchuje Marcin Skwierawski

Z Polkami z Grodna obcuje Marcin Skwierawski

Tym nie mniej każdego roku ZPB wysyła na odpoczynek do Sopotu i na Pomorze Gdańskie grupy dzieci z polskich rodzin na Białorusi, których pobyt nad Bałtykiem wspierają sopockie władze. Częste są wizyty w Sopocie także grup działaczy ZPB, którzy tradycyjnie odwiedzają Trójmiasto, między innymi podczas rocznicowych uroczystości na Westerplatte, przypominających o tragicznych wydarzeniach, związanych z wybuchem II wojny światowej.

kwatera_1920_roku_Grodno_fot_ Karnowski

Zdjęcie pomnika z Grodna, z kwatery polskich żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, opublikowane przez Jacka Karnowskiego na jego stronie na Facebooku, fot.: facebook.com/jacek.karnowski

kwatera_1920_roku_Grodno_fot_ Karnowski_1

Fot.: facebook.com/jacek.karnowski

kosciol_w_Starych_Wasiliszkach_fot_ Karnowski

Kościół w Starych Wasiliszkach – rodzinnej wsi Czesława Niemena (Wydrzyckiego), fot.: facebook.com/jacek.karnowski

– Wizyty świąteczno-noworoczne władz miasta Sopotu stały się tradycją i są dla nas niezwykle ważne. Chcemy, aby nasi przyjaciele wyrabiali sobie opinię o tym, jak się maja Polacy na Białorusi, na podstawie bezpośrednich kontaktów, aby mogli wejść do kresowego polskiego domu, zobaczyć, jak żyjemy, posłuchać opowieści o naszych codziennych problemach – mówi, podejmujący sopocką delegację na ziemi grodzieńskiej prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content