HomeKulturaKolędy Pospieszalskich w Grodnie i w Mińsku!

Kolędy Pospieszalskich w Grodnie i w Mińsku!

Posłuchać kolęd i pastorałek w autorskich opracowaniach członków jednej z najbardziej znanych rodzin muzycznych w Polsce – rodziny Pospieszalskich będą mogli mieszkańcy Grodna dnia 13 stycznia w kościele pw. Najświętszego Odkupiciela na grodzieńskiej Dziewiatówce. Dwa dni później Pospieszalscy zagrają w stolicy Białorusi – w Archikatedrze im. Najświętszej Maryi Panny.

Koledy_Pospieszalskich

Plakat programu koncertowego pt. „Kolędy Pospieszalskich”, z którym artyści odbywają trasę koncertową, fot.: facebook.com/koledypospieszalskich

Orkiestra, składająca się z 14 muzyków o tym samym nazwisku, łączy dwa pokolenia znanych w całej Polsce i poza jej granicami kolędników z rodziny Pospieszalskich. Ich występy w Grodnie i Mińsku po raz pierwszy zostały włączone do Bożonarodzeniowej trasy koncertowej zespołu muzyków o nazwisku Pospieszalscy, grających na co dzień z gwiazdami polskiej sceny rockowej i jazzowej, między innymi z Michałem Urbaniakiem, Zakopowerem, Transkapelą, Raz Dwa Trzy, Januszem Prusinowskim Trio, Adamem Strugiem, Dagadaną, Voo Voo i Wojciechem Mazolewskim
W tym roku trasa koncertowa Pospieszalskich z kolędami rozpoczęła się 27 grudnia od koncertu w Jarocinie, skąd muzycy powędrowali z koncertami po całej Polsce, aby 10 grudnia zagrać koncert w Warszawie i zakończyć trasę na Litwie. 16 stycznia zagrają w Trokach, a dzień później – w Wilnie. Po drodze na Litwę, Pospieszalscy zawitają do grodu nad Niemnem, aby pierwszy raz w karierze tego wyjątkowego zespołu rodzinnego zagrać dla grodnian, a potem odwiedzą z koncertem Mińsk.

koledowanie_w_Legnicy

Występ Pospieszalskich w Legnicy w ramach tegorocznej trasy koncertowej. Na gitarze gra i śpiewa Jan Pospieszalski. Fot.: facebook.com/koledypospieszalskich

Kiedy na początku lat 90. Pospieszalscy nagrali swoją pierwszą płytę z kolędami, części obecnego składu nie było jeszcze na świecie. – Nasze kolędowanie to także rodzaj świadectwa – mówił „Gazecie Polskiej Codziennie” przed rozpoczęciem tegorocznej trasy koncertowej jeden z najbardziej znanych uczestników rodzinnego zespołu Pospieszalskich, muzyk, aranżer i kompozytor, dziennikarz, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych Jan Pospieszalski. – Dwa pokolenia artystów na scenie są przykładem wartości, jaką jest katolicka rodzina. W czasie gdy trwa nachalna propaganda związków, które próbują udawać małżeństwo, rodzina, którą łączy wiara, wspólna pasja i miłość polskiej tradycji, jest świadectwem patriotyzmu i wierności kulturze chrześcijańskiej. Kiedy Polska przeżywa zapaść demograficzną, pokazanie, ile dobra i radości przynosi liczne potomstwo, może być zachętą dla młodych polskich rodzin – podkreślił.

koledowanie_w_Legnicy_1

Koncert w Legnicy, fot.: facebook.com/koledypospieszalskich

koledowanie_w_Legnicy_3

Fot.: facebook.com/koledypospieszalskich

Pospieszalscy jeżdżą z kolędowymi koncertami po Polsce od wielu lat. Oryginalność aranżacji śpiewanych przez nich utworów sprawiła, że ich program był kilkakrotnie rejestrowany dla TVP, a kolędy w ich wykonaniu weszły na stałe do repertuaru radiowej Trójki.

Grodzieński koncert kolęd w wykonaniu Pospieszalskich rozpocznie się 13 stycznia o godzinie 19.30 w kościele pw. Najświętszego Odkupiciela na grodzieńskiej Dziewiatówce (ul. Kurczatowa, 41 ).
Koncert w Mińsku rozpocznie się 15 stycznia o godzinie 19.30 w Archikatedrze im. Najświętszej Maryi Panny (pl. Swabody, 9).

Organizatorami występów rodziny Pospieszalskich na Białorusi są: Instytut Polski w Mińsku, Ambasada RP w Mińsku oraz Konsulat Generalny RP w Grodnie.

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w wyjątkowym kolędowaniu wraz z Pospieszalskimi, którzy wykonają najpiękniejsze kolędy i pastorałki w opracowaniach od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, po żywiołowe jazzowe i rockowe aranżacje.

Wstęp na koncerty jest wolny!

Znadniemna.pl z wykorzystaniem materiałów Instpol.by i Niezależna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content