HomeKulturaStartował Tydzień Polskiego Teatru w Mińsku

Startował Tydzień Polskiego Teatru w Mińsku

Do końca bieżącego tygodnia miłośnicy teatru w Mińsku i goście białoruskiej stolicy będą mogli uczestniczyć w szeregu przedsięwzięciach, organizowanych w ramach Tygodnia Polskiego Teatru, który zainaugurowano w poniedziałek , 14 grudnia, w mińskim Teatrze im. Janki Kupały.

Afisz Tygodnia Polskiego Teatru w Mińsku

Afisz Tygodnia Polskiego Teatru w Mińsku

Organizatorami Tygodnia Polskiego Teatru w stolicy Białorusi są: Ambasada RP w Mińsku, białoruskie Zrzeszenie Młodych Twórców „Do Teatru”, niezależne białoruskie czasopismo kulturalne „pARTisan” oraz Instytut Polski w Mińsku.

Szerokie, skierowane do masowego odbiorcy, przedsięwzięcie kulturalne, jakim jest Tydzień Teatru Polskiego w Mińsku, jest organizowane w ramach obchodzonego w dobiegającym końca 2015 roku – Roku Teatru Polskiego, ogłoszonego ze względu na szereg ważnych w historii polskiego teatru rocznic: 250. rocznicy pojawienia się w Polsce teatru publicznego, 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego – czwartej pod względem starszeństwa sceny narodowej Europy, 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego” oraz 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.

Tydzień Polskiego Teatru w Mińsku zainaugurowała prezentacja najnowszego numeru czasopisma „pARTisan”, zawierającego sekcję, poświęconą teatrowi w Polsce.

Okładka ostatniego numeru "pARTisana"

Okładka ostatniego numeru „pARTisana”

Obecny na prezentacji „pARTisana” i otwarciu Tygodnia Polskiego Teatru Chargé d’Affaires a. i. Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białorusi Michał Chabros wyraził nadzieję, że białoruscy przedstawiciele świata teatru współpracujący z polskim środowiskiem teatralnym, wzbogacają tym samym życie teatralne w swoim kraju, a ta współpraca wywiera pozytywny wpływ na rozwój białoruskiej sceny teatralnej.

„Chcemy zaprezentować białoruskim miłośnikom teatru to, co nowego dzieje się w teatrze polskim, i może trochę odejść od konwencjonalnego przedstawienia kilku spektakli na rzecz nowszych form: teatru eksperymentalnego, teatru ulicznego, tego wszystkiego, co nazywa się teatrem zaangażowanym” – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Michał Chabros.

Tatiana_Arcimowicz

Tatiana Arcimowicz, redaktor wydania „pARTisana”, poświęconego teatrowi polskiemu

Prowadząca uroczystość otwarcia Tygodnia Polskiego Teatru redaktor wydania „pARTisana”, poświęconego teatrowi w Polsce Tatiana Arcimowicz tak opisała dla PAP koncepcję, zawartych w redagowanym przez nią „pARTisanie” publikacji: „Udało się stworzyć swego rodzaju krótką wycieczkę, dzięki której można zobaczyć, jaki jest teatr polski dzisiaj, i zachwycić się jego rozwojem”.

Andrej Nowikow, dyrektor Teatru Dramatycznego w Mohylewie

Redaktor naczelny niezależnego białoruskiego czasopisma kulturalnego, pisarz i artysta Artur Klinau, mówił o koncepcji samego wydawnictwa, skierowanego do niezależnie myślących ludzi kultury i współpracującego między innymi ze środowiskami artystycznymi w Polsce. O polsko-białoruskiej współpracy teatralnej białoruski wydawca powiedział zaś, że może ona wiele dać teatrowi białoruskiemu, który powinien pozbyć się poradzieckich ram i ograniczeń, aby rozwijać się dalej.

Goście inauguracji Tygodnia Polskiego Teatru w Mińsku

Goście inauguracji Tygodnia Polskiego Teatru w Mińsku

Podczas prezentacji inaugurującej Tydzień Polskiego Teatru w Mińsku głos zabierali też inni działacze kultury i teatru z Białorusi. O wspólnych polsko-białoruskich projektach teatralnych opowiedziała Białorusinka, współpracująca z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, Marta Daszuk. Dyrektor Teatru Dramatycznego w Mohylewie Andrej Nowikow zaprezentował z kolei osiągnięcia, kierowanej przez niego placówki, które zawdzięcza współpracy z kolegami w Polsce.

Program Tygodnia Polskiego Teatru w Mińsku przewiduje między innymi warsztaty, które poprowadzą aktorzy Teatru Biuro Podróży z Poznania, publiczny wykład na temat twórczości Tadeusza Kantora, który wygłosi autor dwóch monografii o tym artyście Klaudiusz Święcicki, a także spotkania z artystami Teatru Ósmego Dnia z Poznania i Akademii Ruchu z Warszawy.

Ze szczegółami programu Tygodnia Polskiego Teatru w Mińsku można zapoznać się na stronie Ambasady RP w Mińsku.

Ludmiła Burlewicz z Mińska/PAP/minsk.msz.gov.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content