HomeOświataMikołajkowy sprawdzian z języka polskiego

Mikołajkowy sprawdzian z języka polskiego

Ambasada RP w Mińsku we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i Mińskim Państwowym Uniwersytetem Lingwistycznym przeprowadziła w Dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia, IV Ogólnobiałoruski Sprawdzian z Języka Polskiego.

dyktando

Uczestnicy sprawdzianu, do którego zgłosiło się 51 osób, pisali dyktando na temat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Świętego Mikołaja, którego święto przypadło na dzień zmagań z języka polskiego.

Uczestnicy sprawdzianu

Uczestnicy sprawdzianu

Nad przebiegiem dyktanda czuwało jury, złożone z pracowników Ambasady RP w Mińsku, wykładowców Mińskiego Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego oraz językoznawców z Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Katarzyny Wyrwas i dr Joanny Przyklenk.

Dr hab. Katarzyna Wyrwas

Dr hab. Katarzyna Wyrwas

Dr Joanna Przyklenk

Dr Joanna Przyklenk

Po oddaniu prac konkursowych, jury ogłosiło przerwę, aby je sprawdzić i wyłonić najlepszych uczestników sprawdzianu. Uczestnicy dyktanda mogli w tym czasie podziwiać występ polskiego zespołu z Mińska „Majowy kwiat”, wziąć udział w quizie o polskiej kulturze i literaturze, a także posłuchać wykładu na temat używania polskich zwrotów grzecznościowych.

Śpiewa zespół "Majowy kwiat"

Śpiewa zespół „Majowy kwiat”

Podsumowania wyników IV Ogólnobiałoruskiego Sprawdzianu z Języka Polskiego i wręczenia nagród zwycięzcom dokonał kierownik Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, radca Marek Pędzich.

Według jury najlepszą znajomością języka polskiego wśród uczestników sprawdzianu wykazał się Leonid Wołodźko, nauczyciel języka polskiego w Gimnazjum nr 2 w Mińsku.
Zwycięzca otrzymał tytuł „Pierwszy Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego na Białorusi”, a także zdobył miesięczny pobyt w Letniej Szkole Języka, Literatury i Kultury Polskiej, ufundowany przez Uniwersytet Śląski oraz tablet ufundowany przez Ambasadę Polski na Białorusi.

Zwycięzca sprawdzianu Leonid Wołodźko, radca Marek Pędzich, szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, Marek Szumski (II miejsce) i Timur Bujko (III miejsce)

Zwycięzca sprawdzianu Leonid Wołodźko, radca Marek Pędzich, szef Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku, Marek Szumski (II miejsce) i Timur Bujko (III miejsce)

Drugie miejsce zajął szesnastoletni Marek Szumski z Baranowicz, a tuż za nim uplasował się dwudziestolatek z Mińska Timur Bujko.

Trzej najlepsi uczestnicy sprawdzianu otrzymali od organizatorów konkursu nagrody rzeczowe w postaci tabletów.

Najmłodszym uczestnikiem sprawdzianu był piętnastoletni Polak z Baranowicz Nikita Biernat. Jury przyznało mu wyróżnienie i nagrodę specjalną.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content