HomeKultura„Grodzieńskie Słowiki” ukończyły 25 lat!

„Grodzieńskie Słowiki” ukończyły 25 lat!

Inscenizowanym wykonaniem kantaty „Widma” Stanisława Moniuszki w aranżacji śp. Andrzeja Binerta obchodził w sobotę, 7 listopada, swój 25-letni jubileusz istnienia jeden z najlepszych dziecięcych zespołów wokalno-instrumentalnych grodu nad Niemnem – „Grodzieńskie Słowiki”. Koncert jubileuszowy odbył się przed publicznością, która po brzegi wypełniła salę Miejskiego Domu Kultury w Grodnie.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_029

Robert Dymowski dziękuje Alicji Binert za współpracę w przygotowaniu inscenizacji kantaty „Widma” Stanisława Moniuszki

Ucztę dla pasjonatów muzyki klasycznej, twórczości Adama Mickiewicza („Widma” są muzyczną interpretacją II części dramatu „Dziady”, autorstwa Wieszcza Narodowego) oraz śpiewu operowego, ”Grodzieńskie Słowiki” zapewniły swoim miłośnikom wspólnie z przyjaciółmi zespołu – solistami Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie: Robertem Dymowskim (bas/baryton), który odegrał rolę Guślarza, Czesławem Gałką (bas) w roli Starca Pielgrzyma, Ryszardem Wróblewskim (tenor) w roli Złego Pana i Dorotą Szczepańską (sopran) w roli Zosi.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow

Czesław Gałka (bas) w roli Starca Pielgrzyma

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_01

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_02

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_016

Robert Dymowski (bas/baryton) w roli Guślarza

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_04

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_05

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_07

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_08

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_09

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_010

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_011

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_012

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_013

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_015

Ryszard Wróblewski (tenor) w roli Złego Pana

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_014

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_017

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_018

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_019

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_021

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_022

Dorota Szczepańska (sopran) w roli Zosi

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_023

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_024

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_025

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_026

Orkiestrą kameralną i chórem „Grodzieńskie Słowiki” dyrygowała Alicja Binert, kierownik muzyczny zespołu i jego założycielka wspólnie z nieodżałowanym śp. Andrzejem Binertem.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_06

Dyryguje Alicja Binert

To właśnie pani Alicji na stojąco bili brawa po zakończeniu przedstawienia, licznie obecni na koncercie jubileuszowym, już dorośli, spełnieni w życiu osobistym i zawodowym wychowankowie „Grodzieńskich Słowików” z różnych (w tym – pierwszego, sprzed 25 lat) składów dziecięcego zespołu.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_027

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_028

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_030

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_031

To na jej i jej śp. męża cześć wygłaszali laudacje wychodzący na scenę goście Jubileuszu, wśród których byli między innymi Siergiej Łaszczuk, dyrektor Dziecięcej Szkoły Muzyki i Sztuki nr 1 w Grodnie, na bazie której funkcjonuje zespół „Grodzieńskie Słowiki”, Jacek Grabiński, wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach oraz konsul Zbigniew Pruchniak, pełniący obowiązki szefa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_032

Siergiej Łaszczuk, dyrektor Dziecięcej Szkoły Muzyki i Sztuki nr 1 w Grodnie dziękuje Alicji Binert za wieloletnie prowadzenie jednego z najlepszych grodzieńskich wokalno- instrumentalnych zespołów dziecięcych

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_034

Alicja Binert

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_040

Jacek Grabiński, wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach składa gratulacje

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_039

Niezwykle wzruszająco brzmiały wspomnienia „słowików”, które „wyfrunęły” spod opieki państwa Binertów kilkanaście lat temu. Wychowankowie pani Alicji z wdzięcznością i humorem wspominali na przykład o tym, że za to, jak pilnowała przestrzegania dyscypliny w zespole, nazywali ją między sobą nie „Pani Alicja”, lecz „Pani Policja”.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_ur

Wychowanka „Grodzieńskich Słowików” Anna Urbanowicz i Alicja Binert

– Dziękuję Pani za pokazanie mi, obecnie spełnionej w życiu osobistym i zawodowym matce dwójki dzieci, tego, jak jest być silną kobietą – mówiła wychowanka pierwszego składu zespołu „Grodzieńskie Słowiki” Anna Urbanowicz. O śp. Panu Andrzeju wspominała, że był dla pani Alicji i jej wychowanków jak twierdza, że dzięki niemu wszędzie i zawsze, koncertując po Białorusi, Polsce i wielu krajach świata, czuli się bezpieczni.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_038

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_036

Wnukowie Alicji Binert są dumni ze swojej babci

Wśród wychowanków zespołu „Grodzieńskie Słowiki” jest dużo laureatów konkursów muzycznych, także międzynarodowych, artystów, zatrudnionych w najbardziej prestiżowych instytucjach kultury Białorusi, Polski i innych krajów.

Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_041

Alicja Binert i Robert Dymowski

O poziomie „Grodzieńskich Słowików” i muzycznym talencie pedagogicznym Alicji Binert i jej śp. męża Andrzeja Binerta świadczą jednak nie tylko sukcesy wychowanków zespołu, lecz także fakt, iż z „Grodzieńskimi Słowikami” chętnie, ku wzajemnemu zadowoleniu, współpracują profesjonalni artyści – chociażby zajęci w wykonywanych przez zespół „Widmach” soliści Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, a Robert Dymowski poza tym, że wciela się we wspólnym przedstawieniu w rolę Guślarza, jest także autorem inscenizacji kantaty Stanisława Moniuszki.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content