![](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2015/11/Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_slider.jpg)
Inscenizowanym wykonaniem kantaty „Widma” Stanisława Moniuszki w aranżacji śp. Andrzeja Binerta obchodził w sobotę, 7 listopada, swój 25-letni jubileusz istnienia jeden z najlepszych dziecięcych zespołów wokalno-instrumentalnych grodu nad Niemnem – „Grodzieńskie Słowiki”. Koncert jubileuszowy odbył się przed publicznością, która po brzegi wypełniła salę Miejskiego Domu Kultury w Grodnie.
![Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_029](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2015/11/Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_029-480x324.jpg)
Robert Dymowski dziękuje Alicji Binert za współpracę w przygotowaniu inscenizacji kantaty „Widma” Stanisława Moniuszki
Ucztę dla pasjonatów muzyki klasycznej, twórczości Adama Mickiewicza („Widma” są muzyczną interpretacją II części dramatu „Dziady”, autorstwa Wieszcza Narodowego) oraz śpiewu operowego, ”Grodzieńskie Słowiki” zapewniły swoim miłośnikom wspólnie z przyjaciółmi zespołu – solistami Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie: Robertem Dymowskim (bas/baryton), który odegrał rolę Guślarza, Czesławem Gałką (bas) w roli Starca Pielgrzyma, Ryszardem Wróblewskim (tenor) w roli Złego Pana i Dorotą Szczepańską (sopran) w roli Zosi.
Orkiestrą kameralną i chórem „Grodzieńskie Słowiki” dyrygowała Alicja Binert, kierownik muzyczny zespołu i jego założycielka wspólnie z nieodżałowanym śp. Andrzejem Binertem.
To właśnie pani Alicji na stojąco bili brawa po zakończeniu przedstawienia, licznie obecni na koncercie jubileuszowym, już dorośli, spełnieni w życiu osobistym i zawodowym wychowankowie „Grodzieńskich Słowików” z różnych (w tym – pierwszego, sprzed 25 lat) składów dziecięcego zespołu.
To na jej i jej śp. męża cześć wygłaszali laudacje wychodzący na scenę goście Jubileuszu, wśród których byli między innymi Siergiej Łaszczuk, dyrektor Dziecięcej Szkoły Muzyki i Sztuki nr 1 w Grodnie, na bazie której funkcjonuje zespół „Grodzieńskie Słowiki”, Jacek Grabiński, wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach oraz konsul Zbigniew Pruchniak, pełniący obowiązki szefa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.
![Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_032](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2015/11/Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_032-480x612.jpg)
Siergiej Łaszczuk, dyrektor Dziecięcej Szkoły Muzyki i Sztuki nr 1 w Grodnie dziękuje Alicji Binert za wieloletnie prowadzenie jednego z najlepszych grodzieńskich wokalno- instrumentalnych zespołów dziecięcych
![Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_040](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2015/11/Jubileusz_Grodzienskich_Slowikow_040-480x319.jpg)
Jacek Grabiński, wiceprezes Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach składa gratulacje
Niezwykle wzruszająco brzmiały wspomnienia „słowików”, które „wyfrunęły” spod opieki państwa Binertów kilkanaście lat temu. Wychowankowie pani Alicji z wdzięcznością i humorem wspominali na przykład o tym, że za to, jak pilnowała przestrzegania dyscypliny w zespole, nazywali ją między sobą nie „Pani Alicja”, lecz „Pani Policja”.
– Dziękuję Pani za pokazanie mi, obecnie spełnionej w życiu osobistym i zawodowym matce dwójki dzieci, tego, jak jest być silną kobietą – mówiła wychowanka pierwszego składu zespołu „Grodzieńskie Słowiki” Anna Urbanowicz. O śp. Panu Andrzeju wspominała, że był dla pani Alicji i jej wychowanków jak twierdza, że dzięki niemu wszędzie i zawsze, koncertując po Białorusi, Polsce i wielu krajach świata, czuli się bezpieczni.
Wśród wychowanków zespołu „Grodzieńskie Słowiki” jest dużo laureatów konkursów muzycznych, także międzynarodowych, artystów, zatrudnionych w najbardziej prestiżowych instytucjach kultury Białorusi, Polski i innych krajów.
O poziomie „Grodzieńskich Słowików” i muzycznym talencie pedagogicznym Alicji Binert i jej śp. męża Andrzeja Binerta świadczą jednak nie tylko sukcesy wychowanków zespołu, lecz także fakt, iż z „Grodzieńskimi Słowikami” chętnie, ku wzajemnemu zadowoleniu, współpracują profesjonalni artyści – chociażby zajęci w wykonywanych przez zespół „Widmach” soliści Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, a Robert Dymowski poza tym, że wciela się we wspólnym przedstawieniu w rolę Guślarza, jest także autorem inscenizacji kantaty Stanisława Moniuszki.
Znadniemna.pl