Nawiedzeniem grobów mieszkańców Wołkowyska, zasłużonych dla przetrwania i odrodzenia oświaty polskiej w tym mieście, uczcili Dzień Edukacji Narodowej członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku.
Podczas nawiedzania miejsc pochówku tych, którym Wołkowysk zawdzięcza to, że język polski jest językiem nauczania dla młodego pokolenia wołkowyszczan, miejscowi Polacy nie mogli ominąć mogiły śp. Aliny Jurewicz, nauczycielki, do 2009 roku wicedyrektor Szkoły Polskiej w Wołkowysku, która poświęciła życie odrodzeniu polskiej oświaty w swoim rodzinnym mieście i wychowała na polskich patriotów dziesiątki młodych ludzi.
Śp. Alina Jurewicz zmarła w sierpniu 2009 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej. Była aktywną działaczką miejscowego oddziału ZPB, jako wicedyrektor Polskiej Szkoły miała dużo planów doskonalenia procesu nauczania i wychowania patriotycznego w polskiej placówce oświatowej, działającej w białoruskim państwowym systemie edukacji. Koledzy śp. Aliny Jurewicz z oddziału ZPB, część z których była jej uczniami, w Dniu Edukacji Narodowej odmówili przy grobie polskiej nauczycielki modlitwę „Anioł Pański”, złożyli na mogile kwiaty i zapalili znicze.
W tym dniu znicze zapłonęły także na innym wołkowyskim grobie nauczycielskim, a mianowicie na zbiorowej mogile nauczycieli, przedstawicieli wołkowyskiej inteligencji polskiej i członków ich rodzin, poległych 15 czerwca 1943 roku z rąk okupantów niemieckich, w ramach akcji zwalczania polskiego ruchu oporu na ziemi wołkowyskiej.
– Niewinni ludzie podczas wojny polegli za naszą wolność, a śp. Alinę Jurewicz postrzegamy, jako kontynuatorkę sprawy, której nie dokończyli zabici przez nazistów polscy nauczyciele. Naszym obowiązkiem jest czcić ich pamięć, dbać o miejsca ich wiecznego spoczynku i przekazywać pamięć o nich oraz wartościach, którym hołdowali, młodemu pokoleniu – mówi prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska o idei przeprowadzonej przez jej oddział akcji pamięci w Dniu Edukacji Narodowej.
Znadniemna.pl, zdjęcia Jerzego Czuprety