HomeKulturaGeorge Pedder-Smith wystawi „Turbulencję” na Nowym Zamku

George Pedder-Smith wystawi „Turbulencję” na Nowym Zamku

Już jutro, 9 października, w Sali Senatorskiej Nowego Zamku w Grodnie odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Turbulencja”, autorstwa członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi George’a Pedder-Smitha.

George Pedder Smith na tle jednego z obrazów z cyklu "Turbulencja"

George Pedder Smith na tle jednego z obrazów z cyklu „Turbulencja”

Na wystawę złożą się dzieła artysty, wykonane w różnych technikach sztuki plastycznej, poczynając od obrazów olejnych poprzez instalacje i na umownie plastycznych kompozycjach kończąc.

„Priorytety estetyczne twórcy skierowane są na światopoglądowe uświadomienie światowych procesów dialektycznych z ich rozwojem wewnętrznym, globalną harmonią i nieuniknionymi sprzecznościami ” – czytamy w zapowiedzi wystawy „Turbulencja”, opublikowanej na stronie mieszczącego się na Nowym Zamku Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie, które będzie gościło wystawę.

Artysta ze swoją muzą i małżonką Janiną Pilnik, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Artysta ze swoją muzą i małżonką Janiną Pilnik, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Dlaczego malarz nazwał prezentowany zbiór dzieł sztuki „Turbulencja”? Jak czytamy w cytowanym wyżej anonsie prezentowane przez autora formy artystyczne „prezentują sobą odwieczny ruch, swego rodzaju plastykę cyklicznie powtórzonych elementów, symboliczną turbulencję, przypominającą niezmienne rytmy natury – energię fal”.

Podczas wernisażu wystawy "Turbulencja" w Rydze, w lipcu 2015 roku

Podczas wernisażu wystawy „Turbulencja” w Rydze, w lipcu 2015 roku

Turbulencja_Ryga_1

Turbulencja_Ryga_2

W lipcu tego roku twórca z dużym powodzeniem prezentował już wystawę „Turbulencja” między innymi w stolicy Łotwy – Rydze.

George Pedder-Smith jest z pochodzenia Anglikiem. Urodził się w Anglii, gdzie – między innymi na Uniwersytecie w Sheffield – zdobywał edukację. Studiował też w Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. O sobie George mówi, że kiedyś był nauczycielem, a teraz jest artystą. W Grodnie mieszka od dziesięciu lat, aktywnie uczestnicząc w plenerach i wystawach zbiorowych, organizowanych przez Towarzystwo Plastyków Polskich przy ZPB.

Obraz z wystawy zbiorowej Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB poświęconej rocznicy agresji ZSRR przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku

Obraz George’a Pedder-Smitha z wystawy zbiorowej Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, poświęconej rocznicy agresji ZSRR przeciwko Polsce we wrześniu 1939 roku

Na bieżąco twórczość malarza można śledzić na jego blogu art-work-sss.tumblr.com.

Znadniemna.pl, zdjęcia pochodzą z art-work-sss.tumblr.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content