HomeKultura„Rodacy-2” Walerego Stratowicza w galerii „Kryga”

„Rodacy-2” Walerego Stratowicza w galerii „Kryga”

W grodzieńskiej galerii „Kryga” trwa wystawa malarska pt. „Rodacy-2” autorstwa członka Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Walerego Stratowicza.

Wystawa_Walerego_Stratowicza_01

Ałła Matuk opowiada o twórczości Walerego Stratowicza

Wystawa_Walerego_Stratowicza_09

Janina Pilnik, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, Maria Macko, dyrektorka galerii i Walery Stratowicz

„Rodacy – 2” to kontynuacja tematu, który Walery Stratowicz prezentował już grodzieńskim miłośnikom malarstwa trzy lata temu. Na płótnach artysty rozmaite postacie i charaktery ludzkie, ich zachowanie zamieniają się w grę i przedstawienie teatralne. Akcja nasycona jest wyrazistym, czystym kolorem, który stwarza poczucie karnawału.

Wystawa_Walerego_Stratowicza_03

Walery Stratowicz

Według autora prezentowana trzy lata temu i obecnie tematyka była stale obecna w jego świadomości, myślał o niej, wprowadzał motywy biblijne. – Ciekaw byłem, jak postać biblijna odnajdzie się we współczesnym otoczeniu – mówi twórca.

Wystawa_Walerego_Stratowicza_02

Wystawa_Walerego_Stratowicza

Ekspozycja wystawy jest umownie podzielona na dwie części: „sala sakralna” oraz „sala zabaw”. W tej drugiej można napotkać na nawiązujące do wspomnień z lat 90. przesiąknięte ironią i sarkazmem kompozycje, których bohaterom nadano cechy groteskowe.

Wystawa_Walerego_Stratowicza_08

Męka św. Sebastiana

Wystawa_Walerego_Stratowicza_07

Klucze do raju

Wystawa_Walerego_Stratowicza_06

Sprzedawca kawonów

Podczas wernisażu wystawy, który odbył się 22 września, kulturoznawca Ałła Matuk podzieliła się z obecnymi swoimi ocenami twórczości Walerego Stratowicza. Powiedziała, że ten twórca jest malarzem niezwykle wielostronnym. Każdy jego projekt zaskakuje i intryguje. – Liryczne pejzaże, martwa natura, kompozycje rodzajowe, motywy sakralne. W każdej pracy odczuwalny jest wysoki kunszt malarski twórcy i jego niezwykła osobowość – mówiła ekspert.

Wystawa_Walerego_Stratowicza_05

Stary patefon

Wystawa_Walerego_Stratowicza_04

Ucieczka do Egiptu

Podziwiać wystawę „Rodacy-2” Walerego Stratowicza w galerii „Kryga” można do 6 października.

Natalia Klimowicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content