HomeSpołeczeństwoLombard zaśpiewa dla Białostocczan i Polaków z Białorusi na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Lombard zaśpiewa dla Białostocczan i Polaków z Białorusi na Rynku Kościuszki w Białymstoku

Na koncert solidarności z Polakami na Białorusi, który miał się odbyć w Grodnie, ale został odwołany przez władze białoruskie, wybiera się z Białorusi ponad 200 Polaków, działaczy Związku Polaków na Białorusi – poinformowała w poniedziałek, 21 września, na konferencji prasowej z udziałem Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, Andżelika Borys przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB i organizator koncertu po stronie białoruskiej.

Konferencja_Bialystok_Lombard_4

Podczas konferencji prasowej

– Jestem wdzięczna zespołowi Lombard za to, że chciał okazać solidarność z nami, a władzom Miasta Białystok i Prezydentowi Truskolaskiemu za umożliwienie organizacji koncertu – mówiła zgromadzonym na konferencji prasowej dziennikarzom Andżelika Borys. Polska działaczka zaznaczyła, że przed wyjściem na scenę Lombardu, zgromadzoną na Rynku Kościuszki publiczność „rozgrzeje” około półgodzinnym występem białoruski zespół rockowy Tlusta Łusta.

Konferencja_Bialystok_Lombard_3

Przemawia Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

– Zaprosiliśmy do udziału w koncercie legend polskiego rocka muzyków białoruskich, gdyż chcemy w ten sposób zademonstrować, iż mimo prześladowań, Polacy, należący do nieuznawanego przez rząd w Mińsku Związku Polaków, nie zamykają się w getcie, są otwarci na kulturę białoruską i czują się częścią białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego – tłumaczyła sens udziału w koncercie zespołu Tłusta Łusta, okazującego w ten sposób solidarność z prześladowanym ZPB, Andżelika Borys.

Konferencja_Bialystok_Lombard

Przemawia Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi

Koncert Lombardu na Rynku Kościuszki w Białymstoku rozpocznie się 3 października. O godzinie 18.00 na scenie się zjawią białoruscy muzycy, a po nich – gwiazda wieczoru – zespół Lombard. Koncertowi, na który wstęp jest wolny dla wszystkich chętnych, będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna, pokazująca 10-letnią już działalność ZPB w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi.

Konferencja_Bialystok_Lombard_1

Wydarzenie, przy wsparciu Urzędu Miasta Białegostoku, jest organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury oraz przez Związek Polaków na Białorusi, wspierany przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Konferencja_Bialystok_Lombard_2

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content