Dzień Polonii

P.o. prezesa ZPB Anżelika Orechwo wzięła udział w obchodach Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizowanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” w Warszawie w dniu 2 maja.

Uroczystości, udział w których wzięło ponad 150 osób z różnych stron świat, działaczy organizacji polskich oraz polonijnych, rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył Prymas Polski Józef Kowalczyk. Po mszy odbył się przemarsz przedstawicieli Polonii przez centrum Warszawy.

2 maja jest również Świętem Flagi. Z tej okazji na dziedzińcu przed Pałacem Prezydenckim odbyło się oficjalne rozpoczęcie obchodów Dnia Polonii oraz Dnia Flagi. Wspólne obchody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Narodowego Bronisław Komorowski uroczyście wręczył flagi Rzeczypospolitej Polskiej wybranym 25 osobom, przedstawicielom Polonii i Polaków z zagranicy, w tym p.o. prezesa ZPB Anżelice Orechwo. Prezydent Komorowski podkreślił, że wszyscy potrzebujemy symboli, które nas łączą i jednoczą, i że potrzebujemy ich nie tylko od święta, ale i w codziennym życiu.

Dla mieszkańców Warszawy w centrum stolicy zostały zorganizowane występy zespołów polonijnych, każdy chętny miał możliwość zapoznać się z zamieszkałym przez Polaków na Litwie rejonem wileńskim, podziwiać rękodzieło z Zaolzia czy Ukrainy oraz skosztować wyrobów regionalnych. W Domu Polonii odbył się uroczysty obiad z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wieczorem 2 maja na Zamku w Pułtusku z przedstawicielami organizacji polskich oraz polonijnych podczas uroczystej kolacji spotkał się minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski.

Igor BANCER

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content