HomeOświataSzkoła Społeczna przy ZPB w Brześciu zwiedziła Warszawę

Szkoła Społeczna przy ZPB w Brześciu zwiedziła Warszawę

Pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów, ich rodziców i nauczycieli ze Szkoły Społecznej, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Brześciu, zwiedziła 30 lipca stolicę Polski.

Plac_Zamkowy

Na Placu Zamkowym w Warszawie

Mimo wykonanej na 10 dni przed wizytą rezerwacji biletów, Polakom z Brześcia nie udało się wykupić biletów do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tłumaczy się to ogromną liczbą zwiedzających muzeum przed 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. – Gdybyśmy przyjechali mniej liczną grupą, to na pewno udałoby się nam zwiedzić jedno z najciekawszych muzeów w stolicy – przypuszcza uczestniczka i współorganizatorka wycieczki, działaczka Oddziału ZPB w Brześciu Irena Głuchowska. Jak mówi, w sytuacji, kiedy wszyscy nie mogli wejść do muzeum – postanowiono zachować się solidarnie i zrezygnować z tego punktu programu zwiedzania Warszawy na rzecz innych zabytków i instytucji kultury.

Na warszawskiej starówce

Na warszawskiej starówce

Zwiedzanie stolicy grupa Polaków z Brześcia rozpoczęła w towarzystwie wynajętego przewodnika od Placu Zamkowego. Po wysłuchaniu historii wzniesienia najstarszego świeckiego pomnika stolicy – Kolumny Zygmunta wycieczkowicze wstąpili na Zamek Królewski. Po jego zwiedzeniu pospacerowali uliczkami warszawskiej starówki, wstępując między innymi do warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Na Krakowskim Przedmieściu Polacy z Brześcia nawiedzili też przepiękny kościół św. Anny. Będąc w Warszawie tuż przed 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, delegacja Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Brześciu nie mogła nie oddać hołdu powstańcom.Wycieczkowicze odmówili więc krótką modlitwę przy pomniku Małego Powstańca. Była to okazja, aby przewodnik przybliżył, zwłaszcza uczestniczącej w wyprawie po Warszawie młodzieży z Brześcia historię wybuchu i przebiegu powstania oraz jego sens dla kolejnych pokoleń Polaków – także dla współcześnie żyjących.

Przy pomniku Małego Powstańca

Przy pomniku Małego Powstańca

 

Podczas zwiedzania Warszawy wycieczkowicze w pewnym momencie powędrowali chopinowską trasą spacerową spotykając po drodze multimedialne „Ławeczki Chopina” i robiąc sobie na nich krótkie odpoczynki pod muzykę mistrza.

W kościele św. Anny

W kościele św. Anny

Przy multimedialnej "Ławeczce Chopina"

Przy multimedialnej „Ławeczce Chopina”

Muzeum_Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Irena Głuchowska, działaczka ZPB w Brześciu  zwiedza Muzeum Fryderyka Chopina

Irena Głuchowska, działaczka ZPB w Brześciu podczas zwiedzania Muzeum Fryderyka Chopina

Fryderykowi Chopinowi wycieczkowicze postanowili poświęcić całą drugą połowę zwiedzania Warszawy. W tym celu postanowili zwiedzić najnowocześniejsze w Europie muzeum biograficzne wybitnego kompozytora. Zwiedzanie ekspozycji, rozmieszczonej w 15 pomieszczeniach i podziwianie największej w świecie kolekcji chopinianów, których część od 1999 roku figuruje na liście UNESCO Pamięć Świata, zajęło Polakom z Brześcia całą drugą połowę dnia pobytu w stolicy Polski.

Natalia Gołubowska z Warszawy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content