HomeKulturaNie żyje Stanisław Kiczko…

Nie żyje Stanisław Kiczko…

Z żalem w sercu informujemy Państwa o niepowetowanej utracie, którą poniosła społeczność polska na Białorusi. Wczoraj, 14 lipca, po ciężkiej chorobie w wieku 72 lat odszedł do Pana wybitny Polak, artysta i działacz mniejszości polskiej na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, członek Związku Polaków na Białorusi od momentu powstania organizacji, założyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB – Stanisław Kiczko.

Śp. Stanisław Kiczko

Śp. Stanisław Kiczko

O Stanisławie Kiczko, jego działalności na rzecz Polaków i twórczości malarskiej , historycy, również historycy sztuki, na pewno napiszą niejedno opracowanie, gdyż dla społeczności polskiej Białorusi i Grodna, zwłaszcza dla środowiska twórczego, ten człowiek już za życia stał się postacią legendarną.

Wybory_TPP_Stanislaw_Kiczko

Jedno z ostatnich zdjęć śp. Stanisława Kiczki z listopada 2014 roku, kiedy po zabiegu medycznym wieloletni prezes TPP przy ZPB ze względu na chorobę zrezygnował z pełnionej funkcji

Śp. Stanisław Kiczko był, jak celnie zauważył wrocławski naukowiec i publicysta prof. Zdzisław Julian Winnicki, jednym z „Trzech Wspaniałych Muszkieterów Pędzla”, wokół których kiełkowało twórcze życie Polaków Grodna i okolic jeszcze na początku lat 90. minionego stulecia. Polecamy Państwu publikację pana profesora pod wymownym tytułem „Życie dla Piękna” , która ukazała się rok temu w „Magazynie Polskim na uchodźstwie” i na naszym portalu.

Stanisław Kiczko urodził się w 1943 roku we wsi Świrydy na Grodzieńszczyźnie. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Witebsku (wydział malarstwo i grafika). Pierwsza jego wystawa odbyła się w 1968 roku w Witebsku. Pracował w szkole średniej w Grodnie jako nauczyciel. Regularnie wystawiał swoje prace w Grodnie, Mińsku, Moskwie, Leningradzie oraz innych miastach.

W 1987 roku został przyjęty do Związku Plastyków ZSRR. Był jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Prace artysty znaleźć można w zbiorach Państwowego Muzeum Religii i Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Grodnie, w zbiorach państwowych i kolekcjach prywatnych zarówno na Białorusi, jak i w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, USA oraz w Watykanie.

Stanisław Kiczko był współautorem i bezpośrednim wykonawcą koncepcji muzeów Grodna, odtwarzał wnętrza domu Adama Mickiewicza w Nowogródku. W 2005 roku został odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Nabożeństwo pogrzebowe za duszę śp. Stanisława Kiczki odbędzie się jutro, 16 lipca, o godzinie 12.00 w kościele Pobernardyńskim w Grodnie.

Łączymy się w bólu z bliskimi artysty i naszego kolegi, i polecamy Jego duszę Miłosierdziu Bożemu…

Redakcja portalu Znadniemna.pl, Zarząd Główny ZPB i członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Najnowsze komentarze

  • Wieczny pokój.

  • Sumnaja navina, śvietłaja pamiać, panie Stanisłavie.

Skomentuj

Skip to content