HomeReligiaXI Pielgrzymka Rowerowa z Rzeszowa do Ostrej Bramy odwiedziła Mińsk

XI Pielgrzymka Rowerowa z Rzeszowa do Ostrej Bramy odwiedziła Mińsk

Dzięki współpracy z Oddziałem Związku Polaków na Białorusi w Mińsku i jego prezes Heleną Marczukiewicz 56-osobowa grupa rowerzystów, biorących udział w XI Pielgrzymce Rowerowej z Rzeszowa do Ostrej Bramy, odwiedziła stolicę Białorusi.

Pielgrzymi przed Czerwonym Kościołem w Mińsku

Pielgrzymi przed Czerwonym Kościołem w Mińsku

Trasa tegorocznej pielgrzymki chrześcijańskiej o charakterze religijnym i turystycznym z Rzeszowa do Wilna przebiega przez Białoruś i Rosję. Jak piszą na stronie internetowej www.akcjakrasne.pl organizatorzy wyprawy, udział w niej „wymaga ducha wyrzeczenia i poświęcenia, jest sprawdzianem wartości i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i weryfikacją własnego życia”. Pielgrzymujący rowerzyści codziennie uczestniczą w Eucharystii, „kompletują tajemnice różańca świętego, modlą się koronką do Bożego Miłosierdzia, w godzinach wieczornych łączą się w Apelu z duchową stolicą Polski oraz biorą udział w konferencjach”.

Grupa rowerzystów, w której znaleźli się miłośnicy podobnych wypraw z całej Polski, wyruszyła z Rzeszowa 4 lipca. Dwa dni później pielgrzymi, pokonując codziennie do 190 kilometrów, już nocowali w Iwacewiczach na Białorusi, po czym udali się do rejonu dzierżyńskiego, skąd 8 lipca dotarli do Mińska.

Pielgrzymi modlą się w Czerwonym Kościele w Mińsku

Pielgrzymi modlą się w Czerwonym Kościele w Mińsku

W stolicy Białorusi podróżnicy zostali przywitani przez miejscowych, działających w ZPB, Polaków, którzy pomogli im nie tylko z noclegami, lecz także zapewnili ciekawy program zwiedzania Mińska. Rowerzyści zwiedzili między innymi kościół pw. św. Szymona i Heleny zwany Czerwonym, Instytut Polski w Mińsku, Archikatedrę, Ratusz, Wyspę Łez (memoriał żołnierzy radzieckich, poległych w wojnie w Afganistanie w latach 1979-1989) oraz Teatr Opery i Baletu.

Przy pomniku Adama Mickiewicza w Mińsku

Przy pomniku Adama Mickiewicza w Mińsku

W Instytucie Polskim w Mińsku pielgrzymów przywitała dyrektor placówki Urszula Doroszewska

W Instytucie Polskim w Mińsku pielgrzymów przywitała dyrektor placówki Urszula Doroszewska

Jak powiedział kierownik grupy – organizator rajdów rowerowych Jan Furtek: „Chciałem zorganizować naszą wyprawę w taki sposób, aby w drodze do Ostrej Bramy odwiedzić groby Polaków, poległych w Smoleńsku i białoruskich Kuropatach. Nie miałem żadnych kontaktów na Białorusi, ale w Internecie udało mi się znaleźć namiary na panią Helenę Marczukiewicz, która uprzejmie zgodziła się nam pomóc w organizacji noclegów na terenie Białorusi, za co w imieniu wszystkich pielgrzymów składam jej serdeczne podziękowania”. – Białoruś jest pięknym krajem! – wyraził wrażenia uczestników pielgrzymki od pobytu na Białorusi i w Mińsku Jan Furtek.

Jeden z najbardziej zaskakujących akcentów polskich w Mińsku - ławeczka-pomnik Michała Kleofasa Ogińskiego z dedykacją w języku rosyjskim

Jeden z najbardziej zaskakujących akcentów polskich w Mińsku – ławeczka-pomnik Michała Kleofasa Ogińskiego z dedykacją w języku rosyjskim

Dedykacja na ławeczce-pomniku Michała Kleofasa Ogińskiego w Mińsku

Dedykacja na ławeczce-pomniku Michała Kleofasa Ogińskiego w Mińsku

W dalszą podróż, która poprowadzi przez Tołoczyn, Smoleńsk, Witebsk, Dokszyce i Wilno, a zakończy się 15 lipca przybyciem z Wilna autokarami do Rzeszowa, pielgrzymi wyruszyli dzisiaj, ciepło żegnając Mińsk i mieszkających w nim rodaków.

Hasłem tegorocznej Pielgrzymki Rowerowej z Rzeszowa do Ostrej Bramy stały się słowa: „Ojcze uczyń nas jednością”. W trakcie podróży pielgrzymi codziennie modlą się w różnych intencjach, szczególnie w intencji poległych Polaków oraz o pokój na świecie.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content