HomeOświataWycieczka edukacyjno-krajoznawcza do Kosowa i Nieświeża

Wycieczka edukacyjno-krajoznawcza do Kosowa i Nieświeża

Kilkunastoosobowa grupa uczniów Szkoły Społecznej, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Brześciu, wraz z rodzicami i nauczycielami wybrała się 3 lipca w podróż krajoznawczą do Kosowa Poleskiego i Nieświeża.

Koło Kosowa grupa Polaków z Brześcia odwiedziła zrekonstruowany dworek szlachecki w Mereczowszczyźnie, gdzie urodził się wybitny polski patriota, przywódca powstania 1794 roku przeciwko rosyjskiemu i pruskiemu zaborcom, Tadeusz Kościuszko.

Mereczowszczyzna_str

Grupa z Brześcia w Mereczowszczyźnie, podczas zwiedzania dworku Kościuszków

W dworku Kościuszków zwiedzający obejrzeli wyposażenie izb, w których muzealnicy zgromadzili różne przedmioty z epoki, w której mieszkał i działał jeden z najwybitniejszych polskich synów ziemi poleskiej: meble, fotokopie dokumentów, broń oraz inne rzeczy, przypominające o czasach insurekcji kościuszkowskiej. W pomieszczeniach pomocniczych i w kuchni młodzież mogła obejrzeć bogatą kolekcję sprzętów domowych i gospodarczych z przełomu XVIII i XIX stuleci, w tym unikatową kolekcję starych oryginalnych kołowrotków.

Po zapoznaniu się z warunkami życia nie zbyt zamożnej szlachty sprzed ponad 220 lat grupa Polaków z Brześcia udała się do stojącego na wzgórzu, na odległości kilkuset metrów od siedziby Kościuszków, neogotyckiego pałacu o wiele bogatszego od Kościuszków rodu Pusłowskich. Spalony przez radzieckich partyzantów w czasach II wojny światowej i niszczejący do niedawna zabytek architektury i historii przebywa obecnie w stanie odbudowy i rekonstrukcji.

Z Kosowa Poleskiego reprezentacja Szkoły Społecznej przy ZPB w Brześciu wyruszyła do Nieświeża, aby zwiedzić jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich z okresów I i II Rzeczypospolitej – zamek Radziwiłłów.

Nieswiez_str

Podczas zwiedzania zamku w Nieświeżu

Nieswiez_1_str

W muzeum zamkowym, który zwiedzili podróżni, oprócz fantastycznych wnętrz zobaczyli oni liczne związane z rodem Radziwiłłów zabytki, przekazane na potrzeby muzeum przez potomków niegdysiejszych właścicieli murów zamkowych: portrety, meble, medale okolicznościowe i inne.

Największe wrażenie na zwiedzających zrobiły: kolekcja lalek, ubranych w zrekonstruowane szaty magnackie i szlacheckie oraz kolekcja militariów, prezentowanych w zamkowym arsenale. Złożyły się na nią między innymi: zdobione armaty, zbroja rycerska oraz kolekcja broni białej.

Nieswiez_armata_str

Zdobiona armata w arsenale zamku w Nieświeżu

Nieswiez_zbroja_str

Zbroja rycerska na zamku w Nieświeżu

Piękna słoneczna pogoda pozwoliła zwiedzającym zamek w Nieświeżu Polakom z Brześcia nacieszyć się spacerem po wspaniałym, otaczającym zamek parku, urządzonym w stylu angielskim.

Pobyt w Nieświeżu nie mógł się obejść bez wizyty w miejscowym kościele Bożego Ciała. Wzniesiona w latach 1584-1593 świątynia zachwyca niezwykle bogatym barokowym wnętrzem, na które składają się między innymi przepiękny ołtarz, freski i rzeźby. Grupie z Brześcia podczas zwiedzania kościoła udało się zwiedzić kryptę rodową Radziwiłłów, mieszczącą się w podziemiach świątyni. Ta unikatowa nekropolia liczy ponad 80 sarkofagów i trumien z prochami przedstawicieli jednego z najpotężniejszych i najbogatszych rodów magnackich w Europie na przestrzeni kilkuset lat, poczynając od późnego średniowiecza.

Natalia Gołubowska z Brześcia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content