HomeOświataHistoria w zasięgu ręki

Historia w zasięgu ręki

Uczniowie starszych klas Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB 5 czerwca br. mieli niezwykłą okazję zwiedzić polskie zabytki, miejsca pamięci narodowej oraz historyczne miejsca Grodzieńszczyzny.

Pierwszym punktem wycieczki był XIX-wieczny pałac Drucko-Lubeckich w Szczuczynie.

Byliśmy również w Starych Wasiliszkach przy domku Czesława Niemena, wybitnego polskiego muzyka urodzonego na Grodzieńszczyźnie. Następnym etapem wyprawy był Zamek Lidzki z XIV wieku, zbudowany przez księcia litewskiego Giedymina. Podziwialiśmy mury obronne zamku książąt litewskich.

Nie sposób ominąć Nowogródka – niegdyś stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zwiedziliśmy tu Muzeum Adama Mickiewicza, a także kościół, w którym przyszły poeta został ochrzczony, kopiec Mickiewicza oraz ruiny zamku średniowiecznego.

Dalej po drodze było miasteczko Iwie, w którym zobaczyliśmy meczet tatarski ufundowany w 1884 roku przez właścicielkę miejscowych dóbr Elfrydę Zamoyską. Następnie pojechaliśmy do Holszan, gdzie podziwialiśmy ruiny zamku Sapiehów i nie mogliśmy zrozumieć, jak można zaniedbywać tak ważne miejsca historyczne, po których niedługo nic nie pozostanie. W Holszanach również zobaczyliśmy kościół św. Jana Chrzciciela oraz klasztor oo. Franciszkanów. W Borunach zwiedziliśmy zabytkowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz klasztor Bazylianów.

Ostatnim punktem wycieczki było miasteczko Krewo. Unia Krewska z 1385 roku wywarła ogromny wpływ na losy teraźniejszej Europy oraz Białorusi. Znajdując się w tak ważnym miejscu dyskutowaliśmy o znaczeniu Unii Krewskiej. Była to wyjątkowa lekcja historii, tak bardzo różniąca się od szkolnych zajęć, gdyż tego dnia nie było abstrakcyjnych i nieraz nudnych dat i faktów, lecz piękne miejsca i stare mury, które „pamiętają” wielkie wydarzenia i postacie z naszej historii.

WK

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content