Wernisaż wystawy prac Genadiusza Picki, wiceprezesa działającego przy Związku Polaków na Białorusi Towarzystwa Plastyków Polskich, odbył się w środę, 29 kwietnia, w Pałacu Branickich, w sali multimedialnej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Wystawa przygotowana przez jednego z najbardziej aktywnych działaczy ZPB jest poświęcona 25-leciu pracy twórczej artysty. W Pałacu Branickich, będącym najważniejszym zabytkiem na Podlasiu, Genadiusz Picko wystawia swoje prace już trzeci raz. Wielbicieli swojej twórczości przyzwyczaił do obrazów bardzo intensywnych w barwach i bardzo ekspresyjnych. Malowanych nie pędzlami, lecz szpachelkami. Praca w tej technice sprawia, iż farba jest grubo nakładana na płótno, dzięki czemu prace zyskują dodatkowy wymiar. Podczas pierwszej swojej wystawy w Pałacu Branickich artysta przedstawił prace, na których głównymi postaciami były anioły. Później przywiózł wystawę z malowidłami, przedstawiającymi abstrakcyjne wizje kobiet i mężczyzn.
Na wystawie z okazji jubileuszu pracy twórczej artysta pokazał zupełne przeciwieństwo tego, co białostocczanie mogli widzieć przedtem. Są to spokojne pejzaże łąk, odbijające się w nurcie rzeki lasy, pola czerwonych maków, czy fioletowych wrzosowisk, samotne drzewa… Refleksyjne, trochę nostalgiczne, ale niezwykle urokliwe i kolorowe. Już nie krzyczące swoją barwą, lecz zapraszające do obejrzenia i odpoczynku.
– To są moje początki, tak zaczynałem 25 lat temu i pomyślałem, że warto wrócić do tego właśnie z okazji jubileuszu – powiedział tuż przed wernisażem Genadiusz Picko. Jak zaznaczył, nadal jest mu bliskie tworzenie obrazów ekspresyjnych i wielobarwnych.
Artysta urodził się w 1970 roku na Białorusi. Mieszka w podgrodzieńskich Wiercieliszkach i tam też tworzy, szefując miejscowemu oddziałowi Związku Polaków na Białorusi.
W 1991 roku ukończył Bobrujskie Liceum Sztuk Pięknych na wydziale ceramiki. Malarstwo Genadiusza Picki jest charakterystyczne i rozpoznawalne poprzez kolorystykę tworzącą szczególny klimat i nastrój przywołujący malarzy XIX-wiecznych.
Nie ustaje także w dążeniach do nowych rozwiązań kompozycyjnych. Od 1992 roku jest zaangażowany w różnorodne projekty artystyczne. Jest członkiem stowarzyszenia twórców „Haradzienski Kałaryt”. Każdego roku bierze udział plenerach i wystawach organizowanych na Białorusi, w Polsce, Rosji, Francji i w Niemczech. Artysta należy także do założonego w 1993 roku Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB i jest jego wiceprezesem.
Wojciech Więcko z Białegostoku dla Znadniemna.pl, zdjęcia autora