7 lutego 2017 r. o godz. 16:30 w Brzeskim Obwodowym Muzeum Krajoznawczym przy ul. Karla Marksa 60 odbędzie się wernisaż projektu fotograficznego „Albom.pl”. Wystawa przedstawia zdjęcia pierwszej połowy XX wieku z prywatnych archiwów mieszkańców polsko-białoruskiego pogranicza.
Prezentowane na wystawie zdjęcia zostały zebrane w 2013 roku podczas objazdu siedmiu miejscowości: Kleszczel i Gródka w Polsce oraz Sopoćkin (Grodzieński rejon), Łunny (Mostowski rejon), Wołpy (Wołkowyski rejon), Wołkowyska i Kamieńca na Białorusi. Wzięli w nim udział fotografowie, historycy i dziennikarze z obydwu krajów.
W trakcie objazdów udało się odnaleźć i przywrócić do pamięci kilku miejscowych fotografów. Największym odkryciem są negatywy Jerzego Kostko, odkopane na strychu jego domu w Kleszczelach. Fotografował swoje miasteczko przez pół wieku. Przez jego atelier przewinęli się bodaj wszyscy mieszkańcy miasteczka z tego okresu. Ich portrety można zobaczyć na wystawie.
Prezentowane są tu także zdjęcia innych wiejskich fotografów. W prawie każdym z odwiedzanych miasteczek, w okresie międzywojennym działał zakład fotograficzny, przeważnie żydowski. W Gródku najpopularniejszym, i chyba jedynym, fotografem był Josef Abramicki, który jednocześnie strzygł i golił. W Sopoćkiniach zachowało się dużo odbitek z zakładu żydowskiego fotografa Berkowskiego, który robił zdjęcia z uroczystości katolickich, prawosławnych i świeckich. W Wołkowysku działały w międzywojniu co najmniej cztery zakłady fotograficzne. Ze znalezionych resztek archiwów fotograficznych rzemieślników, którzy robieniem zdjęć zajmowali się dla zarobku, wyłania się obraz wiejskiej fotografii atelierowej z początku XX wieku.
Objazd w wyniku którego powstała wystawa „Albom.pl”, został zrealizowany w ramach projektu „Fotograficzna wyprawa archeologiczna na polsko- białoruskie pogranicze” dotowanego przez MSZ. W jego trakcie zarchiwizowano ponad 2000 fotografii z 70 prywatnych kolekcji. 800 wybranych fotografii obejrzeć można na stronie albom.pl. Są też na niej udostępnione sfilmowane fragmenty rozmów oraz spisane historie odwiedzanych ludzi.
Wystawa, przygotowana przez Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK i kuratora Grzegorza Dąbrowskiego, została zorganizowana przez Brzeskie Obwodowe Muzeum Krajoznawcze i Konsulat Generalny RP w Brześciu i będzie otwarta do 28 lutego.
Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl
Maja Lisowska / 11 lutego, 2017
Przepiękna patriotyczna inicjatywa,dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do jej powstania za trud i ogrom pracy ale dzięki tej i innym podobnym akcjom ocalimy od zapomnienia kawałeczek Polski .
Moje korzenie też są z tamtąd ,Grodno i Szczuczynek to dla moich Rodziców były najpiękniejsze miejsca na Świecie.Ocalało trochę zdjęć podobnych do tych wystawowych ,a ja traktuję je jak relikwie.Pozdrawiam ,ML.
/