Pokaz filmu dokumentalnego „Krzyż i Korona”, opowiadającego o Chrzcie Polski, odbył się 15 grudnia w mińskim kinie „Centralny”. Pokaz filmu zorganizowała Ambasada RP w Mińsku z okazji obchodzonego w tym roku 1050-lecia Chrztu Polski.
Film dokumentalny „Krzyż i Korona” został nakręcony przez reżysera Zdzisława Cozaca. Artysta pokazał na ekranie postacie historyczne, które przyczyniły się do chrystianizacji ziem polskich –Mieszka I oraz Bolesława I Chrobrego. W czasach ich panowania Polska znalazła się i utrwaliła jako państwo i społeczność narodowa w kręgu zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej.
Jak zauważył przedstawiciel Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros, film „Krzyż i Korona” jest niezwykle atrakcyjny w odbiorze, gdyż łączy bogate tradycje polskiej dokumentalistyki i współczesne technologie. „Pradawne wydarzenia są pokazane w filmie tak realistycznie, że chce się nad nimi rozmyślać, zagłębić się w historię, zastanowić się nad doniosłością pokazanego w filmie okresu w kształtowaniu się Polski jako państwa” – mówił dyplomata.
Film „Krzyż i Korona” zaczyna się od sceny chrztu polskiego księcia Mieszka I, od czego zaczął się trwały proces chrystianizacji ziem polskich. Widz widzi na ekranie rekonstrukcje wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat, nakręcone z wykorzystaniem współczesnych technologii filmowych. Te sceny są przeplatane z wypowiedziami historyków, tłumaczących kontekst i znaczenie obserwowanych przez widza wydarzeń.
Z historią Chrztu Mieszka I do dzisiaj wiąże się dużo zagadek. Powszechnie uważa się, iż wydarzenie to miało miejsce w 966 roku. Naukowcy wciąż nie mają jednak pewności co do miejsca, w którym się odbył Chrzest. Nie wiedzą też o motywacji, jaką się kierował polski książę, przyjmując ten sakrament.
Mieszko I, przyjmując Chrzest tylko zainicjował chrystianizację ludności na ziemiach polskich. Za jego panowania Chrzest przyjęły jednak tylko najwyżsi dostojnicy (arystokracja) w księstwie Polan. Sprawę swojego ojca kontynuował pierwszy koronowany król Polski Bolesław I Chrobry. Władca ten domagał się, aby pogaństwa na rzecz Chrześcijaństwa zrzekli się jego poddani z najniższych nawet warstw społecznych. Jako apogeum tego procesu widzimy w filmie scenę koronacji Bolesława I Chrobrego, symbolizującą powstanie Państwa Polskiego, od początku istnienia osadzonego w kręgu zachodniej chrześcijańskiej tradycji i kultury.
Ludmiła Burlewicz i Julia Baryło z Mińska, zdjęcia Julii Baryło