HomeKultura„Urok nadniemeńskiej ziemi” w Białymstoku

„Urok nadniemeńskiej ziemi” w Białymstoku

– Rzeka Niemen nie jest polska, litewska, czy białoruska. Niemen jest nasz wspólny. Choć dzielą nas granice, to rzeka i jej piękno łączy nas, powodując, że jesteśmy razem – opisywał temat wystawy „Urok nadniemeńskiej ziemi”  Gennadiusz Picko, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Wernisaż wystawy odbył się wczoraj, 15 grudnia, w Pałacu Branickich w Białymstoku.

Dwudziestu artystów, dwadzieścia obrazów i jeden temat – rzeka Niemen. Tylko, że „Niemen” jako słowo uniwersalne, które nie ogranicza twórcy, lecz daje mu nieskrępowaną możliwość dowolnej interpretacji tematu. Kilku malarzy potraktowało temat wprost i pokazało swoje pejzaże. Jedne – realistyczne, pełne zieleni i barw. Na innych rzekę przykryła mgła, pokazując jej liryczność i tajemnice.

Rzeka Niemen to też źródło życia dla terenów, przez które płynie. Dlatego też na obrazach widzimy urokliwe budynki z okolic Grodna, kwiaty z nadniemeńskich łąk, zwierzęta, ludzie, których pewnie można tam spotkać, ale też różne abstrakcyjne postacie i miejsca.

Gości wernisażu witają: Gennadiusz Picko, prezes TPP przy ZPB i Alicja Matuk, historyk sztuki

– To wystawa zbiorowa artystów Towarzystwa Plastyków Polskich, działającego przy Związku Polaków na Białorusi. Swoje prace pokazują tu uznani malarze, ale też ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką. Po tych pierwszych wiemy czego możemy się spodziewać, stąd ta elegancja, lekkość, czy zwiewność w ich obrazach. Ci młodsi jeszcze szukają swojej drogi artystycznej. To dlatego niektóre z prac są tak zdecydowanie namalowane, są mocniejsze w kompozycji i wyrazie – opowiada Alicja Matuk, historyk sztuki z Grodna.

Gennadiusz Picko i Alicja Matuk

– Ta wystawa pokazywana była już w Grodnie i podbiałostockim Supraślu. Za każdym razem staramy się, by była trochę inna. Jako, że jej twórcami jest duża grupa artystów, to za każdym razem możemy pokazać kilka nowych obrazów, tak by móc zaskoczyć widza – dodaje Gennadiusz Picko.

Artyści zaskoczyli swoich gości tym razem nie tylko obrazami. W świat nadniemieńskiej przyrody wprowadzili ich najpierw muzycy z Projektu Autorskiego grodzieńskiej śpiewaczki i autorki piosenek Tatiany Sołowiowej. Delikatny śpiew wokalistki, szemrzące werble i dźwięczne dzwonki stworzyły momentalnie wyjątkową atmosferę.

Śpiewa Tatiana Sołowiowa

Wystawy artystów – indywidualne, ale też grupowe – skupionych wokół Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB to już stały element pejzażu kulturalnego Białegostoku. Twórcy bardzo dobrze poczuli się w XVII-wiecznym Pałacu Branickich, najważniejszym zabytku Polski północno-wschodniej i jednocześnie siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Zdjęcie pamiątkowe malarzy i gości wernisażu

Wystawa „Urok nadniemeńskiej ziemi” jest dostępna do zwiedzania nieodpłatnie w ciągu miesiąca w godzinach pracy Biblioteki Głównej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Wojciech Więcko z Białegostoku specjalnie dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content