Kolejna tego lata grupa dzieci i młodzieży szkolnej z Wołkowyska spędziła dziesięć dni w Polsce w ramach realizowanego przez wrocławskie Stowarzyszenie ODRA-NIEMEN projektu wypoczynkowego dla dzieci i młodzieży ze Wschodu „Wakacje po polsku”.
Tym razem obóz „Wakacje po polsku” odbył się na Lubelszczyźnie w malowniczym miejscu nad przepięknym jeziorem Firlej. Wraz z dzieciakami z Białorusi uczestnikami obozu były dzieci z Polski Ukrainy i Litwy.
Organizatorzy wypoczynku zadbali, aby był on połączony z edukacją obozowiczów oraz doskonaleniem ich umiejętności w różnych dziedzinach.
Na program pobytu nad jeziorem Firlej złożyły się, prowadzone przez doświadczonych pedagogów i instruktorów warsztaty i zajęcia z zakresu rysunku, psychologii oraz języka polskiego. Każdy dzień pobytu na obozie przynosił jego uczestnikom nowe, niezwykle fascynujące ich, wrażenia i był spędzany z korzyścią dla obozowiczów.
Niezwykle pożyteczne i ciekawe okazały się warsztaty z zakresu technik pamięciowych, prowadzone przez doświadczonego psychologa, aktywnie działającego w Stowarzyszeniu ODRA-NIEMEN, pana Roberta Martina. Pełne emocji i życzliwości zajęcia teatralno-artystyczne poprowadziła z młodzieżą Paulina Subocz z wrocławskiego Teatru Karabela.
Dzieci i młodzież chętnie i aktywnie uczestniczyły też w warsztatach psychologicznych i pedagogicznych. Nie obeszło się oczywiście także bez regularnie odbywających się podczas pobytu na obozie zajęć sportowych.
Będąc na Lubelszczyźnie – nie sposób byłoby nie zapoznać się z historią i zabytkami tego regionu Polski. O to także zadbali organizatorzy obozu, fundując jego uczestnikom zwiedzanie: starówki Lublina, miejscowego muzeum i zamku. Obozowicze zwiedzili także przepiękny pałac Zamoyskich w Kozłówce.
Uzbrojone w nowe umiejętności i wiedzę oraz pozostające pod wrażeniem podziwianych na Lubelszczyźnie zabytków polskiej historii i kultury, obozowicze przygotowali uroczyste pożegnanie na zakończenie obozu. Każda z grup, poprzez rysunek, piosenki i tańce ludowe, postarała się zaprezentować w pożegnalnym występie przed kolegami z obozu elementy właściwe dla kultury kraju, z którego przybyła. Grupa z Wołkowyska zaprezentowała rówieśnikom z Polski, Litwy i Ukrainy, między innymi – białoruski taniec „Lawonicha”.
Na koniec pożegnalnego wieczoru, każdy z obozowiczów otrzymał od organizatorów dyplom i słodki upominek.
Po stronie białoruskiej organizatorami wyjazdu dzieci z Wołkowyska na obóz „Wakacje po polsku” były Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku oraz Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB.
Anna Żłobowicz z Wołkowyska
Pingback: Gmina Firlej na Lubelszczyźnie - Szlakiem 27 Wołyńskiej Dywizji piechoty AK i nie tylko - Blog podróżniczy / 1 lipca, 2021
/