HomeOświataMiejsca do Rzymu rozdane!

Miejsca do Rzymu rozdane!

Dziesięcioosobowa grupa zwycięzców konkursu „Mistrz ortografii 2015”, który odbył się w ubiegłą sobotę – 28 marca – w Grodnie, odwiedzi Rzym w dniach 17 – 22 maja.

Mistrz_Ortografii_012

Andżelika Borys, Piotr Lewczuk, Mieczysław Jaśkiewicz, dr Barbara Stelingowska, prof. nzw.dr hab. Violetta Machnicka, Tadeusz Goc i Helena Dubowska

Wycieczka do stolicy Włoch była główną nagrodą w republikańskim konkursie ortograficznym, zorganizowanym przez przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego (UPH) w Siedlcach.

Mistrz_Ortografii_020

Rejestracja uczestników

Do zmagań z polską ortografią, w nadziei wywalczyć upragnioną wycieczkę do Rzymu, przystąpiło ponad stu młodych ludzi z całej Białorusi – głównie z większych miast, w których odbywa się nauczanie języka polskiego zarówno w ramach białoruskiego państwowego systemu edukacji, jak i w szkołach społecznych.

Mistrz_Ortografii_019

Regulamin konkursu nie ograniczał możliwości udziału w nim także młodych ludzi, uczących się języka polskiego samodzielnie i pochodzących z miejscowości, w których zorganizowane formy nauczania języka polskiego nie istnieją. Dlatego poza ośrodkami, w których działają mocne polskie placówki edukacyjne, jak Grodno, Wołkowysk, czy Baranowicze, geografia uczestników konkursu objęła także na przykład białoruskie Żodino (miasto na wschód od stolicy Białorusi – Mińska).

Mistrz_Ortografii_05

Jury konkursu: prof. nzw.dr hab. Violetta Machnicka, dr Barbara Stelingowska i mgr Tadeusz Goc

Konkurs „Mistrz ortografii 2015” odbywał się w pomieszczeniach, użyczonych na potrzeby jego uczestników przez Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz przez Polską Szkołę Społeczną ZPB w Grodnie.

Mistrz_Ortografii_017

Mistrz_Ortografii_021

Podczas otwarcia konkursu dobrego samopoczucia i „połamanych piór” jego uczestnikom życzyli: pomysłodawczyni konkursu Andżelika Borys, konsul RP w Grodnie Piotr Lewczuk, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej ZPB w Grodnie Helena Dubowska oraz przewodnicząca jury konkursu – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej UPH w Siedlcach, prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka i jej koledzy z uczelni dr Barbara Stelingowska oraz mgr Tadeusz Goc.

Mistrz_Ortografii_018

Ze względu na dużą liczbę ochotników sprawdzenia sił w konfrontacji z polską ortografią, konkurs został przeprowadzony w dwa etapy. Najpierw do rozwiązywania testów ortograficznych, przygotowanych przez polonistów z UPH w Siedlcach, przystąpiła młodzież, która przyjechała do Grodna z oddalonych miejscowości. W drugiej połowie piszących znaleźli się grodnianie i mieszkańcy okolic Grodna.

Mistrz_Ortografii_016

Prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka podczas sprawdzania testów

Mistrz_Ortografii_013

Dr Barbara Stelingowska podczas sprawdzania testów

Mistrz_Ortografii_014

Praca nad testami poszła sprawnie, więc już po dwóch godzinach od rozpoczęcia konkursu jury przystąpiło do sprawdzania prac. To zajęcie zajęło doświadczonym językoznawcom kolejne półtorej godziny. – Mieliśmy niezwykle trudne zadanie, gdyż poziom konkursu okazał się bardzo wysoki – oświadczyła przed ogłoszeniem wyników przewodnicząca jury Violetta Machnicka.

Mistrz_Ortografii_011

Przemawia Andżelika Borys

Andżelika Borys, potwierdzając słowa pani profesor, oznajmiła, że w celu wyrównania szans uczestników, konkursanci, uczący się języka polskiego w Szkołach Polskich Grodna i Wołkowyska byli oceniani oddzielnie od tych, którzy się uczą języka w systemie szkół społecznych, bądź robią to prywatnie. Jury dokonało podziału też pod względem wiekowym konkursantów, oceniając osobno młodszych do 8 klasy i starszych – klasy 9-11.

Mistrz_Ortografii_010

Konsul RP w Grodnie Piotr Lewczuk wręcza certyfikat uczestnika wycieczki do Rzymu Hermanowi Pankowowi

W młodszej kategorii uczniów Szkół Polskich jury musiało przyznać pierwsze miejsce ex aequo aż trzem uczniom: Darii Predko z Polskiej Szkoły w Wołkowysku oraz Edycie Soroka i Hermanowi Pańkowowi z Polskiej Szkoły w Grodnie. Wszyscy otrzymali główną nagrodę konkursu – certyfikat na wycieczkę do Rzymu.

Mistrz_Ortografii_09

Certyfikat uczestnika wycieczki do Rzymu otrzymuje Daria Predko

W innych kategoriach główną nagrodę konkursu zdobyli:

Władysław Aleszczyk (Gimnazjum nr 2 w Grodnie);
Martyna Marczyk (Polska Szkoła Społeczna im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach);
Karolina Biebiesz (Szkoła Polska w Wołkowysku)
Elwira Urbanowicz (Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie);
Marek Staniewski (Szkoła Polska w Grodnie);
Elżbieta Bogusz (Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie);
Antoni Masiukiewicz (Szkoła Polska w Grodnie).

Mistrz_Ortografii_07

Prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz wręcza certyfikat uczestnika wycieczki do Rzymu Martynie Marczyk

Zdobywcy drugiego miejsca w każdej kategorii otrzymali od sponsorów konkursu, wśród których byli Siedlecki Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Szkoła Językowa Together (Warszawa) oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, cenne nagrody w postaci tabletów.

 

Gadżety w postaci koszulek i czapek z logo sponsorów oraz inne, a także słodkie prezenty, otrzymali zdobywcy trzeciego miejsca.

Zdobywcy drugich i trzecich miejsc pojad ą na wycieczkę do Krakowa ufundowaną przez prezydenta miasta Krakowa.

Mistrz_Ortografii_06

Elwira Urbanowicz odbiera certyfikat uczestnika wycieczki do Rzymu z rąk konsula RP w Grodnie Piotra Lewczuka

Każdy z ponad stu uczestników konkursu „Mistrz ortografii 2015” otrzymał nagrodę pocieszenia, ufundowaną przez prezydenta miasta Białystok.

Mistrz_Ortografii_02

Helena Dubowska wręcza dyplomy oraz nagrody pocieszenia za udział w konkursie

– Bardzo się cieszę, że konkurs zgromadził tylu młodych ludzi, uczących się języka polskiego w różnych formach w całym kraju. Świadczy to o dużym potencjale rozwoju polskiej edukacji na Białorusi – podsumowała w rozmowie z nami wyniki konkursu jego pomysłodawczyni Andżelika Borys.

Mistrz_Ortografii_03

Andżelika Borys zapewniła, że jej partnerzy we Włoszech już szykują się do przyjęcia mistrzów ortografii polskiej z Białorusi. – Program pobytu dla naszej młodzieży w Rzymie przygotowują tamtejsze organizacje polonijne. Aby ten pobyt okazał się jak najatrakcyjniejszy Polacy we Włoszech organizują akcje charytatywne, mające na celu zapewnienie naszym dzieciom maksymalnie komfortowego pobytu i niezapomnianych wrażeń z wyjazdu do wiecznego miasta – opowiada Borys.

Mistrz_Ortografii_01

Zdjęcie pamiątkowe zwycięzców konkursu z organizatorami

Podczas pobytu w Rzymie mistrzowie ortografii z Białorusi będą mieli okazję spotkać się między innymi z rówieśnikami ze Szkoły Polskiej w Rzymie oraz gościć w Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie.

Pobytowi polskich dzieci z Białorusi we Włoszech będzie patronowała i służyła wsparciem także Ambasada RP w Rzymie.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content