HomeWiadomości z PolskiInformacja o sytuacji Związku w Sejmie RP

Informacja o sytuacji Związku w Sejmie RP

W dniu wczorajszym kierownictwo ZPB na czele z p.o. prezesa Anżeliką Orechwo wzięło udział w posiedzeniu Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP. Jedynym tematem posiedzenia była aktualna sytuacja Związku w perspektywie zbliżających się wyborów. Komisja wystosowała dezyderat do ministra spraw zagraniczznych RP, o większe niż dotąd wsparcie i częstsze kontakty z ZPB, ze strony polskich służb konsularnych i MSZ. Komisja wyraziła też pełne poparcie dla Związku kierowanego przez Anżelikę Orechwo.

Na posiedzenie komisji Anżelika Orechwo przybyła wraz z licznymi przedstawicielami ZPB. Obecny na posiedzeniu wiceprezes Związku, Mieczysław Jaśkiewicz powiedział m.in., że członkowie kierownictwa odnoszą wrażenie, że wsparcie z polskiej strony wyraźnie osłabło. Przypomniał, że kilka lat wcześniej, gdy wiceministrem spraw zagranicznych był śp. Andrzej Kremer spotkania odbywały się częściej. – Była więź, czuliśmy, że gramy w jednej drużynie. Teraz my coś nie czujemy tej drużyny – podkreślił.

Wiceprezes Rady Naczelnej ZPB Alina Jaroszewicz opowiadała o bardzo trudnej sytuacji nauczycieli języka polskiego na Białorusi. Jak powiedziała, ze względu na likwidowanie kółek języka polskiego nauczyciele muszą prowadzić zajęcia w ukryciu, prosząc dzieci, by nie przyznawały się do tego, że uczą się tego języka. Podkreślała też, że w organizowanych spotkaniach boją się uczestniczyć na przykład polscy i białoruscy księża.

Członkowie Związku zaapelowali też o nieafiszowanie się polskich konsuli z kierownictwem organizacji proreżimowej. Ich zdaniem taka sytuacja jest odbierana przez Polaków na Białorusi, jako wyraz wsparcia polskich władz dla ludzi, którzy ich prześladują. Podsekretarz Stanu w MSZ Janusz Cisek oświadczył na to, że Polska stoi na stanowisku, że „jest jeden Związek Polaków na Białorusi, ale ma dwa kierownictwa” – proreżimowe i to, na czele którego stoi Anżelika Orechwo, i które popiera. Zapewniał, że wsparcie dla białoruskich Polaków nie maleje.

kresy24.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content