HomeSpołeczeństwoPolacy Grodna wspominali o 10. latach walki ZPB o prawa Polaków na Białorusi

Polacy Grodna wspominali o 10. latach walki ZPB o prawa Polaków na Białorusi

Zorganizowany 10 marca przez Oddział ZPB w Grodnie pokaz filmu „Andżelika i jej drużyna”, nakręconego przez Agnieszkę Romaszewską-Guzy, zainaugurował obchody 10-lecia działalności Związku Polaków na Białorusi po próbie zniszczenia największej polskiej organizacji na Białorusi przez służby specjalne.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_Borys

Przemawia Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB

Na zebraniu grodzieńskiego oddziału ZPB zgromadziło się około 200 miejscowych Polaków. Przybyli po to, żeby obejrzeć film pt. „Andżelika i jej drużyna”, opowiadający o tym jak służby specjalne Białorusi rozpętały bezprecedensową falę prześladowań wobec demokratycznie wybranych na VI Zjeździe ZPB w marcu 2005 roku władz największej organizacji polskiej mniejszości narodowej w kraju, doprowadzając tym samym do najpoważniejszego w historii niepodległej Białorusi kryzysu w stosunkach polsko-białoruskich.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_film

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim

Andżelika Borys po wyborze na prezesa ZPB na VI Zjeździe organizacji w 2005r. Kadr z filmu „Andżelika i jej drużyna”

Obecna na pokazie główna bohaterka filmu, wówczas prezes ZPB, a obecnie przewodnicząca Rady Naczelnej organizacji Andżelika Borys, zwracając się do publiczności, zaznaczyła, iż przetrwanie ZPB w warunkach ciągłych prześladowań i prowokacji ze strony aparatu represyjnego Białorusi nie byłoby możliwe, gdyby demokratycznie wybrane władze Związku nie cieszyły się poparciem mieszkających na Białorusi Polaków.

Andzelika_Borys

Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB

– Po wydarzeniach, pokazanych w filmie, prognozowano, że po pół roku poddamy się i zrezygnujemy z działalności. Ale Polacy na Białorusi wykazali się niezwykłą determinacją, patriotyzmem, dojrzałością obywatelską i potrafili, sprzeciwiając się autorytarnemu reżimowi Białorusi, nie tylko zachować większość struktur związkowych, lecz kontynuować rozwój na Białorusi polskiej kultury i oświaty z niespotykaną dotąd pomysłowością i entuzjazmem – mówiła Andżelika Borys.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_pub

Polska działaczka podkreśliła, że mimo wielu dramatów, a nawet tragedii ludzkich, towarzyszących walce Polaków na Białorusi o zachowanie swojej tożsamości, organizacja pozostaje wierna zasadzie demokracji i jest otwarta na ludzi o różnych poglądach. – Dowodem na to jest chociażby fakt, iż na tej sali widzę twarze ludzi, którzy w 2005 roku i latach późniejszych aktywnie przyczyniali do niszczenia niezależnego środowiska polskiego. Mam nadzieję, że ich obecność tutaj świadczy o ich przemianie moralnej – mówiła Borys.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_pidlaki

Obecni na zebraniu grodzieńskiego Oddziału ZPB osoby, zaangażowane w zwalczanie niezależnego środowiska polskiego na Białorusi

Przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB, zwracając się do zebranych na pokazie filmowym z okazji 10-lecia istnienia ZPB, złożyła im podziękowanie za trwanie przy wartościach, wyróżniających Polaków na całym świecie, mimo doznawanych przez działaczy związkowych represji i prześladowań. Słowa szczególnego uznania Andżelika Borys skierowała do gospodyni zebrania, pełniącej obowiązki prezesa Oddziału ZPB w Grodnie Janiny Sołowicz. – To, że w organizacji działają tak inicjatywni ludzie jest potwierdzeniem, że nie przegraliśmy wojny ze służbami specjalnymi i organizacja wciąż ma spory potencjał do rozwoju – podkreśliła Borys.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_Borys_Solowicz

Andżelika Borys i Janina Sołowicz

Zorganizowane przez Janinę Sołowicz spotkanie, inaugurujące obchody 10-lecia działalności organizacji walczącej o prawa Polaków na Białorusi, stało się okazją do prezentacji niezwykle cennej inicjatywy, w którą angażuje się ZPB.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_Pisalnik

Przemawia jeden z bohaterów filmu „Andżelika i jej druzyna” Andrzej Pisalnik, rzecznik prasowy ZPB

Przed członkami Oddziału ZPB w Grodnie wystąpiła wolontariuszka warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela Olga Gałecka. Zaprezentowała ona realizowany przez Fundację Joachima Lelewela program „Grodno1939”, będący pokłosiem wyprodukowanego przez fundację, przy wsparciu między innymi ZPB, filmu dokumentalnego pt. „Krew na bruku. Grodno 1939”, opowiadającego o bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku przez mieszkańców miasta.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_film_02

Olga Gałecka opowiada o projekcie „Grodno 1939”

Jak zaznaczyła Olga Gałecka program „Grodno1939” ma na celu zgromadzenie jak największej ilości materiałów – wspomnień, zdjęć, dokumentów, opracowań – opowiadających o sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku. Te materiały będą publikowane na działającej od 10 marca oficjalnie stronie internetowej projektu www. grodno1939.pl. Cały zgromadzony w ramach projektu materiał zostanie wykorzystany do napisania scenariusza do półtoragodzinnego filmu fabularnego o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku i walce polskiej ludności z sowiecką agresją na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej.

Grodno_Spotkanie_w_Miejskim_Rota

Działacze ZPB na zakończenie spotkania śpiewają „Rotę”

Zebranie Oddziału PB w Grodnie 10 marca, połączone z pokazem filmu „Andżelika i jej drużyna”, stało się pierwszym przedsięwzięciem w szeregu innych, zaplanowanych w ramach obchodów 10-lecia działalności organizacji po próbie jej zniszczenia. Kolejne imprezy – koncerty, wystawy, konferencje i spotkania – będą odbywały się z tej okazji w najbliższym czasie zarówno na Białorusi jak i w Polsce. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” ZPB planuje w kwietniu zorganizować między innymi koncert, działających przy organizacji zespołów polskich, wystawę fotograficzną, opowiadającą o ostatnim 10-leciu działalności ZPB oraz konferencję, podsumowującą dorobek organizacji, działającej w państwie autorytarnym de facto w warunkach podziemia.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content