HomeSportMłodzi piłkarze w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Młodzi piłkarze w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Uczniowski Turniej im. „Żołnierzy Wyklętych” w piłce nożnej halowej został rozegrany w Warszawie w dniach 27 lutego – 1 marca. Wśród uczestników turnieju nie zabrakło młodych piłkarzy z Grodna. Wychowankowie działającego przy Związku Polaków na Białorusi Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” Grodno w bezkompromisowej walce zdobyli prestiżowe czwarte miejsce, a napastnik grodzieńskiej drużyny Władysław Czeczko został uznany za najlepszego piłkarza turnieju.

TurniejZolnierzyWykletych_plakat_str

Do turnieju, zorganizowanego z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przez Uczniowski Klub Sportowy „Żagle” Warszawa, przystąpiło dziesięć drużyn piłkarskich, głównie z Warszawy i okolic, a także z Krakowa. Młodzi grodnianie okazali się jedynymi sportowcami, reprezentującymi Kresy Wschodnie II Rzeczypospolitej na wydarzeniu o charakterze sportowym, edukacyjnym, kulturalnym i patriotycznym, jakim stał się Turniej im. „Żołnierzy Wyklętych” Uczniowskiego Klubu Sportowego „Żagle” Warszawa.

Sokol_Grodno

Drużyna PKS „Sokół” Grodno

W swojej grupie eliminacyjnej „Sokół” Grodno wygrał trzy mecze, tylko raz remisując. W ten sposób grodnianie trafili do ścisłej czołówki, walczącej o główne nagrody. W grupie finałowej niestety ponieśli dwie porażki, dwukrotnie wygrywając, między innymi z gospodarzami – przyszłym zwycięzcą turnieju. Ostatecznie grodnianie musieli walczyć o trzecie miejsce. W tym starciu przegrali z rówieśnikami z warszawskiej „Polonii”, zajmując miejsce tuż za podium.

Całą drużynę grodzieńską, nieco rozczarowaną wynikiem, ogarnęła radość, kiedy skład sędziowski turnieju ogłosił imię najlepszego piłkarza zawodów. Został nim młody grodnianin Władysław Czeczko!

Wladyslaw_Czeczko_str

Najlepszy zawodnik turnieju Władysław Czeczko, napastnik PKS „Sokół” Grodno

Turniej im. „Żołnierzy Wyklętych” stał się dla jego uczestników okazją nie tylko do sprawdzenia się na boisku, lecz także do udziału w innych imprezach edukacyjno-patriotycznych, odbywających w Warszawie z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Specjalnie dla uczestników turnieju zorganizowane zostało spotkanie z Henrykiem Kończykowskim ps. „Halicz”, żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim.

Piłkarze mieli też spotkanie z jednym z najlepszych znawców tematyki piłkarskiej w Polsce red. Stefanem Szczepłkiem.

Zdjęcie pamiątkowe uczestników gier finałowych turnieju

Zdjęcie pamiątkowe uczestników gier finałowych turnieju

Patronat honorowy nad Turniejem im. „Żołnierzy Wyklętych” sprawował Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a partnerami w jego organizowaniu obok Uczniowskiego Klubu Sportowego „Żagle” Warszawa wystąpiły Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Młodzi dla Polski.

Marek Zaniewski z Warszawy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content