HomeKulturaKolejny sukces kolędników z Mińska

Kolejny sukces kolędników z Mińska

Chór z Minska „Głos duszy” powtórzył ubiegłoroczny sukces swoich ziomków, śpiewających w chórze„Społem”, zajmując miejsce na podium Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Śpiewanie kolęd jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej żywych polskich tradycji. Tysiące wykonawców co roku bierze udział w eliminacjach do istniejącego od 1994 roku Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, który w tym roku, podczas XIX edycji, zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach w całej Polsce, na Ukrainie i od paru lat na Białorusi, przybyły do Będzina, aby w trzydniowych przesłuchaniach finałowych wywalczyć zaszczytne tytuły.

Tegoroczne grandprix festiwalu zdobył zespół wokalno-instrumentalny „Śpiewająca Rodzinka” z Wiejskiego Domu Kultury w Gorzycach. W kategorii zespołów parafialnych pierwsze miejsce zajął Chór „Głos Duszy” z parafii pw. św. Szymona i Heleny w Mińsku.

Podczas koncertu galowego,20 stycznia 2013 roku, wystąpił jeszcze jeden zespół z Białorusi – zespół wokalny „SŁONECZKO” z Domu Polskiego w Baranowiczach, który został wyróżniony za krzewienie polskiej tradycji kolędowej.

IE

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content