HomeKulturaRecital Heleny Abramowicz w Mińsku

Recital Heleny Abramowicz w Mińsku

Wieczór twórczości Heleny Abramowicz, autorki jednego z największych przebojów, powstałych w ostatnich latach w środowisku Polaków na Białorusi – piosenki „Polsko moja”, odbył się 7 lutego w Sali im. Ryhora Szyrmy Białoruskiej Filharmonii Państwowej.

Helena Abramowicz i proboszcz parafii Św. Szymona i Heleny ks. Władysław Zawalniuk

Helena Abramowicz i jej przywódca duchowy proboszcz parafii Św. Szymona i Heleny ks. Władysław Zawalniuk

W koncercie udział wzięli artyści, z którymi współpracuje Helena Abramowicz, a widownię wypełnili jej przyjaciele i bliscy oraz miłośnicy twórczości artystki, między innymi z Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku na czele z kierownikiem, radcą Markiem Pędzichem.

Goście recitalu

Goście recitalu

Helena Abramowicz jest absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, kierunek dyrygentura chóralna. Jest znana jednak nie tylko, jako zdolna dyrygentka, lecz także wokalistka, organistka, kompozytor w dziedzinie muzyki liturgicznej i poezji śpiewanej. Od 1999 roku artystka kieruje zespołami kościelnymi w kościele Św. Szymona i Heleny w Mińsku. W komponowaniu muzyki Helena Abramowicz spróbowała siebie 10 lat temu. Od 2005 roku w jej dorobku autorskim jest około 50 utworów, wykonywanych w różnych językach i gatunkach muzycznych. Większość utworów dotyczy tematyki religijnej, patriotycznej oraz liryczno-filozoficznej.

Recital artystki w filharmonii zademonstrował dobitnie, iż jest ona twórcą wyjątkowym, zwłaszcza w zakresie pisania piosenek. Wiele z nich zdobyło już szeroką popularność zarówno na Białorusi, jak i w Polsce. Należy zaznaczyć, iż swoje piosenki Helena Abramowicz tworzy najczęściej w języku polskim. Dopiero potem są one tłumaczone na język białoruski.

Śpiewa chór "Sonorus"

Śpiewa chór „Sonorus”

Koncert recitalowy Heleny Abramowicz otworzył chór Kapeli Muzycznej „Sonorus” pod kierownictwem Aleksandra Chumały. Potem na scenie się zjawił jeden z zespołów, którym kieruje bohaterka wieczoru – chór liturgiczny kościoła Św. Szymona i Heleny „Głos Duszy”. W wykonaniu podopiecznych Heleny Abramowicz publiczność wysłuchała kilka utworów z albumu „Pieśni Miłosierdzia”, składającego się z pieśni, skomponowanych przez kompozytorkę do poezji św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Znane słuchaczom w wersji polskojęzycznej utwory te po raz pierwszy zabrzmiały po białorusku w tłumaczeniu białoruskiej literatki Krystyny Lalko.

Śpiewa chór "Głos Duszy"

Śpiewa chór „Głos Duszy”

Śpiewa chór "Polonez", soluje - Nadzieja Brońska

Śpiewa chór „Polonez”, soluje – Nadzieja Brońska

W programie wieczoru nie zabrakło także występu zespołu z parafii św. Szymona i Heleny „Biały Ptak”, w którego repertuarze są głównie kompozycje napisane przez kierowniczkę zespołu – Helenę Abramowicz.

Na scenie zespół "Biały Ptak"

Na scenie zespół „Biały Ptak”

Podczas koncertu recitalowego Heleny Abramowicz na scenie pojawiali się artyści zarówno o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym, jak i początkujący, między innymi z Państwowej Szkoły Muzycznej nr19 w Mińsku. Piosenkę pt. „Mama” zadedykowała jej autorce córka bohaterki wieczoru – Anna Abramowicz.

Śpiewa Anna Abramowicz, córka bohaterki wieczoru

Śpiewa Anna Abramowicz, córka bohaterki wieczoru

Śpiewa Maria Smykowicz

Śpiewa Maria Smykowicz

Zakończył się recital Heleny Abramowicz jej przemówieniem, w którym artystka dziękowała Bogu, swojej rodzinie oraz mistrzom, zarówno profesjonalnym – Ludmile Stulskiej i Tamarze Słabodczykowej, jak i duchowym – proboszczowi parafii św. Szymona i Heleny w Mińsku, ks. Władysławowi Zawalniukowi.

Wspólne wykonanie piosenki "Białoruś moja", niałoruskojęzycznej wersji piosenki "Polsko moja"

Wspólne wykonanie piosenki „Białoruś moja”, białoruskojęzycznej wersji piosenki „Polsko moja”

Apoteozą wieczoru stało się wykonanie najpopularniejszego dzieła Heleny Abramowicz – piosenki „Polsko moja”, której białoruską wersję zatytułowaną „Białoruś moja”, wykonali wspólnie wszyscy uczestnicy koncertu.

Wiktor Filatow z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Witam serdecznie
    Z wielkim zachwytem wysłuchałem koncertu pieśni religijnych na zakończenie pielgrzymki w Buclawiu.
    Spotkałem się równiez z zaprzyjaźnionym chórem ,,Cantus Cordis”, ktory wspólnie z chórem ,,Głos Duszy” koncertował.
    Miałem również okazję osobiście poznać Panią dyrygent chóru ,, Głos Duszy” która wspólnie z panią dyrygent Janina Chwałko wspaniale prowadziła koncert.
    Proponuję nawiązanie kontaktu z kierownictwem chóru ,,Głos Duszy” w sprawie ewentualnego uczestnictwa chóru w organizowanym w Otwocku/kolo Warszawy festiwalu pieśni Maryjnych SACROSONG – 2017

Skomentuj

Skip to content