Wieczór twórczości Heleny Abramowicz, autorki jednego z największych przebojów, powstałych w ostatnich latach w środowisku Polaków na Białorusi – piosenki „Polsko moja”, odbył się 7 lutego w Sali im. Ryhora Szyrmy Białoruskiej Filharmonii Państwowej.
W koncercie udział wzięli artyści, z którymi współpracuje Helena Abramowicz, a widownię wypełnili jej przyjaciele i bliscy oraz miłośnicy twórczości artystki, między innymi z Wydziału Konsularnego przy Ambasadzie RP w Mińsku na czele z kierownikiem, radcą Markiem Pędzichem.
Helena Abramowicz jest absolwentką Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki, kierunek dyrygentura chóralna. Jest znana jednak nie tylko, jako zdolna dyrygentka, lecz także wokalistka, organistka, kompozytor w dziedzinie muzyki liturgicznej i poezji śpiewanej. Od 1999 roku artystka kieruje zespołami kościelnymi w kościele Św. Szymona i Heleny w Mińsku. W komponowaniu muzyki Helena Abramowicz spróbowała siebie 10 lat temu. Od 2005 roku w jej dorobku autorskim jest około 50 utworów, wykonywanych w różnych językach i gatunkach muzycznych. Większość utworów dotyczy tematyki religijnej, patriotycznej oraz liryczno-filozoficznej.
Recital artystki w filharmonii zademonstrował dobitnie, iż jest ona twórcą wyjątkowym, zwłaszcza w zakresie pisania piosenek. Wiele z nich zdobyło już szeroką popularność zarówno na Białorusi, jak i w Polsce. Należy zaznaczyć, iż swoje piosenki Helena Abramowicz tworzy najczęściej w języku polskim. Dopiero potem są one tłumaczone na język białoruski.
Koncert recitalowy Heleny Abramowicz otworzył chór Kapeli Muzycznej „Sonorus” pod kierownictwem Aleksandra Chumały. Potem na scenie się zjawił jeden z zespołów, którym kieruje bohaterka wieczoru – chór liturgiczny kościoła Św. Szymona i Heleny „Głos Duszy”. W wykonaniu podopiecznych Heleny Abramowicz publiczność wysłuchała kilka utworów z albumu „Pieśni Miłosierdzia”, składającego się z pieśni, skomponowanych przez kompozytorkę do poezji św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Znane słuchaczom w wersji polskojęzycznej utwory te po raz pierwszy zabrzmiały po białorusku w tłumaczeniu białoruskiej literatki Krystyny Lalko.
W programie wieczoru nie zabrakło także występu zespołu z parafii św. Szymona i Heleny „Biały Ptak”, w którego repertuarze są głównie kompozycje napisane przez kierowniczkę zespołu – Helenę Abramowicz.
Podczas koncertu recitalowego Heleny Abramowicz na scenie pojawiali się artyści zarówno o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym, jak i początkujący, między innymi z Państwowej Szkoły Muzycznej nr19 w Mińsku. Piosenkę pt. „Mama” zadedykowała jej autorce córka bohaterki wieczoru – Anna Abramowicz.
Zakończył się recital Heleny Abramowicz jej przemówieniem, w którym artystka dziękowała Bogu, swojej rodzinie oraz mistrzom, zarówno profesjonalnym – Ludmile Stulskiej i Tamarze Słabodczykowej, jak i duchowym – proboszczowi parafii św. Szymona i Heleny w Mińsku, ks. Władysławowi Zawalniukowi.
Apoteozą wieczoru stało się wykonanie najpopularniejszego dzieła Heleny Abramowicz – piosenki „Polsko moja”, której białoruską wersję zatytułowaną „Białoruś moja”, wykonali wspólnie wszyscy uczestnicy koncertu.
Wiktor Filatow z Mińska
Ireneusz Krzyzanowski / 17 lipca, 2016
Witam serdecznie
Z wielkim zachwytem wysłuchałem koncertu pieśni religijnych na zakończenie pielgrzymki w Buclawiu.
Spotkałem się równiez z zaprzyjaźnionym chórem ,,Cantus Cordis”, ktory wspólnie z chórem ,,Głos Duszy” koncertował.
Miałem również okazję osobiście poznać Panią dyrygent chóru ,, Głos Duszy” która wspólnie z panią dyrygent Janina Chwałko wspaniale prowadziła koncert.
Proponuję nawiązanie kontaktu z kierownictwem chóru ,,Głos Duszy” w sprawie ewentualnego uczestnictwa chóru w organizowanym w Otwocku/kolo Warszawy festiwalu pieśni Maryjnych SACROSONG – 2017
/